Odkrycie na Placu Pięciu Rogów – w trakcie prac budowlanych natrafiono na szablę ułańską z początku XX wieku

Niejednokrotnie już okazywało się, że prace budowlane, w tym także różnego rodzaju przebudowy, to doskonała okazja do odkrywania tego, co w ziemi pozostawili nasi przodkowie. Tak właśnie stało się podczas prac prowadzonych w obrębie placu Pięciu Rogów. Na terenie budowy znaleziono ułańską szablę.

Ukryte skarby placu Pięciu Rogów

Przebudowa placu Pięciu Rogów trwa już od marca 2021 roku. I choć wolne tempo prac może dziwić, jest na nie usprawiedliwienie. Do opóźnienia działań ekip budowlanych przyczyniły się odkrycia archeologiczne. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce już kilka dni po rozpoczęciu działań. Pod zerwanym asfaltem natrafiono na resztki brukowanej drogi, której następnie przyjrzeli się archeolodzy. Kilka miesięcy później w tym samym miejscu badacze przeprowadzali oględziny przedwojennych kamienic. Podczas ich przeszukiwania natrafili na broń białą.

Sprawa dla konesera

Wydobyty z ziemi przedmiot przekazano do biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który badał artefakt. Jak poinformowali drogowcy, kilka dni temu odebrali pismo, z którego wynika, iż odkryty na terenie budowy przedmiot to zachowana wraz z pochwą szabla ułańska. Broń tę datuje się na rok 1921. Jak wyjaśnił konserwator, tego rodzaju szabla stanowiła część ekwipunku Wojska Polskiego w roku 1939.

Odnaleziona szabla, jako uznana za cenny zabytek, wzbogaciła zbiory Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tam dalej będzie poddawana badaniom. Powstanie też jej szczegółowa dokumentacja.

Zainteresowanych historią broni, której używano na ziemiach polskich, polecamy przeczytać o jednym z ciekawych odkryć archeologicznych z czasów bitwy pod Grunwaldem.