Nie na boisku lecz na ulicy, czyli jak powinien wyglądać egzamin dla rowerzystów

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa i aktywiści z Zielonego Mazowsza przekonują, że prawidłowej jazdy na rowerze nauczymy się w terenie. W sobotę na Białołęce odbył się pokazowy egzamin. Taki, przed jakim stają cykliści w najbardziej zakochanych w dwóch kółkach państwach – Danii i Holandii.

Rowerem na miasto, nie na salę gimnastyczną

O ile oczywistym jest fakt, że praktykujący jazdę samochodem muszą włączyć się do rzeczywistego ruchu ulicznego, o tyle sytuacja taka nie często spotyka entuzjastów innego środka lokomocji. Ubiegający się o zdobycie tak zwanej karty rowerowej uczniowie, najczęściej swoje umiejętności mogą zaprezentować na szkolnym boisku. Zdarza się jednak, że nawet nie wyjeżdżają na zewnątrz, a egzamin zdają w upozorowanej na ulicę sali gimnastycznej.

Można by oczywiście stwierdzić, że taki system funkcjonuje i sprawdza się od lat. Nie ma więc powodu, by cokolwiek w tej kwestii zmieniać. Jednak powracając do kierowców samochodowych – raczej nie czuliby się oni zbyt pewnie, gdyby pierwszy raz wyruszali na ulice bez wsparcia instruktora. O przerażeniu świadomych (lub nie) zagrożenia pieszych lepiej nawet nie myśleć.

Zgodnie z zasadą mówiącą, że praktyka czyni mistrza, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa wraz z organizacją Zielone Mazowsze zaproponowało, by skorzystać z modelu wypracowanego już przez inne kraje. Jako przykład posłużyły aktywistom placówki z Danii i Holandii.

Pokazowo na Nowodworach

Pokazowy egzamin w stylu holenderskim odbył się w sobotę na białołęckich Nowodworach. Udział w nim wzięli uczniowie białołęckiej Szkoły Podstawowej nr 154. Nad jazdą młodych rowerzystów czuwali członkowie obu stowarzyszeń. Na każdym skrzyżowaniu, zakręcie, czy w miejscu, w którym zlokalizowana jest sygnalizacja świetlna, obecny był egzaminator. Oceniał on prawidłowość wykonywanych manewrów w rzeczywistych warunkach miejskich.

Oczywiście wszyscy biorący udział w wydarzeniu cykliści posiadali już uprawnienia do poruszania się w ruchu ulicznym. Pozwoliło to na ich legalny przejazd ulicami miasta. Cały projekt zrealizowano w ramach programu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej.

Dla tych, którzy już udoskonalili swoje umiejętności w terenie, polecamy wybranie się na wycieczkę rowerową w okolice Mińska Mazowieckiego.