Miało być wcześniej, a będzie jeszcze później – ponowny wybór wykonawcy linii tramwajowej do Wilanowa

Wykonawca już był i to w przystępnej cenie. Jednak inny kandydat na realizatora inwestycji dopatrzył się nieprawidłowości w procesie przyznawania punktów i złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Teraz całą procedurę należy powtórzyć.

Przetarg zakończono w styczniu

O wyborze wykonawcy dla inwestycji w stronę Wilanowa Tramwaje Warszawskie informowały w pierwszej połowie stycznia. Przetarg trwał od września 2021 roku i dotyczył oferty budowy ośmiokilometrowego odcinka trakcji tramwajowej. Nowa linia ma powstać przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, ponieważ w tym samym czasie na tym obszarze planuje się budowę nowego kolektora ściekowego. W przypadku tego projektu wykonawcę znamy już od maja ubiegłego roku.

Wybrano najtańszą ofertę

Już w grudniu informowaliśmy, że kierowane do miasta projekty znacznie przewyższały budżet na ten cel przeznaczony. Firma, która oferowała najniższą cenę, w trakcie licytacji obniżyła jeszcze swoje finansowe oczekiwania. I choć nie udałoby się pokryć od razu kosztów całego projektu, cena za realizację na odcinku podstawowym zmieściłby się w przewidzianej przez miasto kwocie. Takie rozwiązanie uznano za optymalne i budowę powierzono firmie Budimex SA.

Jeden kandydat zgłosił sprzeciw

Być może prace przy nowej linii tramwajowej do Wilanowa już by trwały, gdyby nie odwołanie jeden z firm, które ubiegały się o kontrakt. Przedstawiciele ZUE S.A. skierowali swoje wątpliwości do Krajowej Izby Odwoławczej. W ich opinii doświadczenie personelu firmy Budimex SA nie powinno być rozpatrywane jako argument do przyznania punktów. We wtorek 08 lutego rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz poinformował, że zgodnie z decyzją Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała zażalenie firmy ZUE S.A., aukcję trzeba przeprowadzić ponownie. Kiedy to nastąpi? Tramwaje Warszawskie zapewniają, że chcą to zrobić jak najszybciej, jednak dokładna data nie jest jeszcze znana.