Malowanie porcelany. Krótki poradnik dla początkujących

Rękodzieło i wszelkiego rodzaju projekty DIY wracają do łask. Jest to zupełnie zrozumiałe. Obecnie coraz bardziej doceniamy unikatowość i niepowtarzalność przedmiotów. Im bardziej oryginalne, tym lepiej. Zwykle w tworzenie takich dzieła wkładana jest dusza i serce, a kreatywność pobudzona zostaje do granic możliwości. Co więcej, z powodzeniem wykonać je można w domowym zaciszu! Olbrzymia frajda i satysfakcja gwarantowane. 

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że ręcznie malowana porcelana cieszy się zainteresowaniem od dawna. Miłośnicy tego typu gadżetów cenią je nie tylko za elegancki wygląd, ale również fakt, iż stają się ponadczasowym elementem wystroju. W związku z tym, że wyroby takie uznawane są za towar luksusowy, cena potrafi przyprawić niekiedy o zawrót głowy. 

Do stworzenia własnoręcznie malowanej porcelany nie potrzebujesz zbyt wielkiego talentu malarskiego czy zmysłu artystycznego. Szczególnie jeżeli chodzi o proste i minimalistyczne wzory. Sam pomysł i chęci do działania są o wiele ważniejsze od wykonania i efektu. Co więcej, malowanie porcelany do złudzenia przypomina tworzenie klasycznego rysunku na kartce papieru. Możesz używać zupełnie dowolnych kolorów i tworzyć najróżniejsze mozaiki i kontury. W tym kwestii ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. 

Przed przystąpieniem do działania warto zastanowić się, jakie akcesoria i przyrządy okażą się niezbędne podczas malowania porcelany. Do wyboru masz:

  • Farby do porcelany – liczba potrzebnych kolorów zależy przede wszystkim od projektu! Szeroki wybór kolorów znajdziesz w sklepach plastycznych jak np. tintadlaplatykow.pl
  • Konturówki, dzięki którym jak sama nazwa wskazuje, możliwe będzie stworzenie konturów, a przez to estetyczne i spójne wykończenie wzorów na kubkach, czy talerzach. 
  • Markery lub pisaki, które doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie do farb. Stworzenie precyzyjnych detali jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne. 
  • Pędzle, kubki i woda, czyli gadżety niezbędne akcesoria podczas malowania porcelany. 
  • Taśma malarska może okazać się przydatnym elementem podczas tworzenia wzorów geometrycznych. 

Od czego zacząć malowanie porcelany? Najważniejsze jest oczywiście przygotowanie zastawy! Tylko tym sposobem możliwe będzie osiągnięcie w pełni zadowalającego efektu. Talerze, kubki lub miski, którym chcesz nadać nowy design, dokładnie umyj i pozbądź się resztek kleju i wszelkiego rodzaju naklejek. Na koniec dokładnie je osusz.

Pamiętaj również o tym, aby przed rozpoczęciem malowania koniecznie zapoznać się z informacjami producenta, znajdującymi się na opakowaniu farb czy markerów. Zwykle na końcu konieczne jest odczekanie nawet kilku godzin lub wypiekanie w rozgrzanym piekarniku. Stworzenie niezwykłych wzorów, niepowtarzalnych faktur i efektu na porcelanie jest w zasięgu ręki!

Przeczytaj też Jak dobrać odpowiedni odcień akwareli?