Skoda w warszawskim metrze

W tunelach metra pojawiły się nowe pociągi. Skoda Varsovia przechodzi nocne testy w podziemiach stolicy.

Testy na torach metra

Od końca maja w podziemiach Warszawy przeprowadzane są testy dla nowych składów metra. Wyprodukowane przez czeskiego producenta Škoda Transportation pociągi przechodzą szereg testów. Przedstawiciele marki towarzyszą pracownikom Metra Warszawskiego podczas sprawdzania wszystkich zainstalowanych w pojazdach systemów, w tym również systemów hamulcowych. Ich weryfikacja ma miejsce na Kabatach, na Stacji Techniczno-Postojowej.

Jak poinformowali jednak przedstawiciele miasta, Skoda Varsovia przejeżdża również trasą metra. Nie zabiera jednak ze sobą pasażerów. Jej kursy służą przeprowadzaniu testów systemu bezprzewodowej transmisji danych MAV, systemu sterowania ruchem SOP i wielu innym. Pierwsze przejazdy pasażerskie zaplanowano na koniec sezonu wakacyjnego.

Czeskie nowoczesne zamiast rosyjskich

Pociąg wyprodukowany przez Škoda Transportation jest w stolicy od końca kwietnia tego roku. Sześciowagonowy nowoczesny pociąg, który ma pomieścić na pokładzie 1500 pasażerów, zastąpi najstarsze rosyjskie składy do dziś kursujące na linii warszawskiego metra. W wagonach poza 230 miejscami siedzącymi wyznaczono bezpieczną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Pomyślano również o podróżujących z wózkami dziecięcymi, a także rowerami.

Cały skład podzielono na strefy. Wyodrębniono między innymi strefę dla pasażerów udających się w dalsza trasę. Znajdziemy w niej sześcioosobowe siedzenia pogrupowane w dwóch rzędach. Zainstalowano również ekrany informacyjne. Inną strefę znajdującą się bliżej wejść do pojazdu, przystosowano do szybkiej wymiany pasażerów. Wyposażona w liczne uchwyty boczne przestrzeń ma zapewnić komfortową podróż wszystkim pasażerom.