Jesień w Warszawie wprowadzi do miasta więcej zieleni

Jak zapowiada Warszawski Zarząd Zieleni, w najbliższych miesiącach na terenie stolicy przybędzie roślinności. 4 tysiące drzew i blisko 500 tysięcy bylin, roślin cebulowych o krzewów – to plan na tegoroczną jesień i realizację założeń AdaptCity.

Stolica się zazieleni

Z roku na rok w Warszawie przybywa terenów zielonych, a  roślinne kompozycje stopniowo ubogacają miejską przestrzeń. Jest to doskonały przykład działania na rzecz walki o zatrzymanie klimatycznego kryzysu. O innych tego rodzaju przejawach, które pojawiły się w stolicy, wspominaliśmy już wcześniej. Jednym z pomysłów realizowanych przez miasto są zielone wiaty przystankowe. Teraz Zarząd Zieleni planuje jesienne nasadzenia przy ulicach, w parkach oraz na skwerach.

Jak przekazała dyrekcja instytucji, większość drzew, które pojawia się w Warszawie, zapuści korzenie przy ulicach wojewódzkich, krajowych i powiatowych. Na ten cel przeznaczono 3700 roślin. Następne 400 sztuk ma wzbogacić swoją obecnością parki i skwery. Najintensywniejsze zadrzewianie planowane jest na Białołęce i Mokotowie. Następne w kolejce dzielnice to Praga-Południe, Bemowo, Wola, Ursynów, a także Żoliborz.

Jak informuje Zarząd Zieleni w Warszawie, prowadzone w tym roku nasadzenia w znacznym stopniu będą odzwierciedlać projekty powstałe w ramach budżetu obywatelskiego.

Różnorodność na każdym kroku

Drzewa, które tej jesieni pojawią się na ulicach Warszawy, to rośliny odporne na trudne warunki miejskie. Wśród gatunków, które urozmaicą urbanistyczny krajobraz, znajdziemy popularne w kraju jesiony, klony i lipy, a także okazy mniej u nas spopularyzowane. Pojawia się takie okazy jak Lipa Henry’ego, brzoza nadrzeczna, kłęk kanadyjski, orzech czarny, a także paulownia cesarska oraz tulipanowiec amerykański.

Zarząd Zieleni planuje także zasadzenie bylin, których liczbę określa się na ponad 112 tysięcy. Poza tym ma się pojawić 260 tysięcy roślin cebulowych. Wśród nich znajdą się pięknie wyglądające cały rok kukliki Bel Blank, orliki zwyczajne Ruby Port, pluskwica groniasta, gorysz alzacki Iris.

Na terenie stolicy pojawi się również ponad 118 tysięcy krzewów, w tym świdośliwy, aronie, berberysy, pięknotki, śnieguliczki, a także kilkadziesiąt gatunków róż.