Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki – poznaj najlepsze opcje

Wybór odpowiedniej zmywarki to ważna decyzja, lecz żeby sprzęt działał bez zarzutu przez kolejne lata potrzebne jest odpowiednie postępowanie. Regularne czyszczenie zmywarki powinno wejść ci w nawyk. Z jakich sposobów skorzystać, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń i sprawić, by urządzenie posłużyło ci wiele lat po zakupie? Poznaj proste przepisy na zawsze czystą zmywarkę – i to z wykorzystaniem składników, które i tak już masz w domu!

Jak czyścić zmywarkę? Najważniejsze kwestie

Każdy producent dokładnie określa sposoby dbania o czystość zmywarki. Wszelkie podpowiedzi znajdziesz w instrukcji urządzenia. Postępuj zgodnie z nimi, by utrzymać sprzęt w jak najlepszej kondycji. Niezależnie od szczegółowych wytycznych jedną z najważniejszych kwestii jest regularne oczyszczanie zmywarki z resztek jedzenia. Możesz uniknąć osadzania ich na dnie urządzenia, jeśli przed załadowaniem naczyń do zmywarki dokładnie sprzątniesz resztki z talerzy. Czy warto też je przepłukać w zlewie? Zwykle nie ma takiej potrzeby – nowoczesne zmywarki powinny sobie poradzić z zaschniętymi zabrudzeniami. Grunt, to usunąć wszystkie większe elementy, które mogą później zanieczyścić urządzenie.

Jak oczyścić filtry z resztek jedzenia i innych zabrudzeń? Nie jest to skomplikowane i bez większego trudu poradzisz sobie z tym samodzielnie. Usuń kosze ze zmywarki i zlokalizuj filtry w dolnej części urządzenia. Zwykle to trzy rodzaje – filtr sitowy, wstępny i mikrofiltra. Pozostaje ci wyjąć filtry i dokładnie je opłukać pod bieżącą wodą. Sprawdź, czy w okolicach filtrów nie zostały również zaschnięte zabrudzenia, które możesz usunąć mokrą szmatką. Samodzielne odetkanie zatkanych otworów może być ryzykowne – dobrze mieć pod ręką numer do eksperta, gdybyś samodzielnie nie uzyskał zadowalających efektów.

Ale to dopiero początek dbania o czystość zmywarki! Pamiętaj, że istotne jest również regularne czyszczenie drzwiczek i zawiasów. Możesz do tego użyć gotowych detergentów lub skupić się na domowych sposobach.

Domowe sposoby czyszczenia zmywarki – sprawdzone pomysły

Aby wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, będziesz potrzebować produktów, które z łatwością znajdziesz w każdej kuchni, takich jak soda oczyszczona, ocet czy cytryna. Trudno sobie wyobrazić robienie porządków bez tych składników – nie inaczej jest w przypadku czyszczenia zmywarki.

Jak zastosować każdy z nich?

  • Ocet – przelej go do niewielkiej miseczki i ustaw w pustym górnym koszu zmywarki. Następnie włącz krótki program, który wykorzystuje wysokie temperatury.
  • Cytryna – wystarczy umieścić jej kawałki w górnym koszu, a następnie – włączyć krótki program zmywania.
  • Soda oczyszczona – tutaj z kolei sprawdzi się posypanie nią dna zmywarki. Następnie – wystarczy włączyć program wykorzystujący wysokie temperatury.

Każdy ze sposobów działa inaczej, w zależności od rodzaju zabrudzeń, z jakimi na co dzień się mierzysz. Ocet szybko usunie tłuste plamy, cytryna lepiej sprawdzi się przy usuwaniu osadu. Aby zmywarka działała prawidłowo, najważniejsze jest regularne powtarzanie całego procesu.

Jeśli nie chcesz korzystać z domowych sposobów, zawsze możesz zdecydować się na dostępne w sklepach detergenty do czyszczenia zmywarek. Instrukcję ich stosowania znajdziesz na produkcie. Cena takich produktów nie jest wygórowana, jednak niektórzy preferują naturalne sposoby dbania o czystość sprzętów, przedkładając domowe sposoby nad gotowe rozwiązania.

Aby sprzęt służył ci latami, musisz też wybrać odpowiedni model. Sprawdź świetnie oceniane pod względem żywotności zmywarki Bosch w sklepie MediaMarkt – czeka tam na ciebie wiele opcji do wyboru!