Czyszczenie tapicerek – na kogo się zdać w tym temacie?

Tapicerka meblowa jest trudnym materiałem do czyszczenia. Wszystko jeszcze zależy od tego, z jakich surowców została wykonana. Na rynku bowiem znajduje się wiele typów do wyboru, od standardowego materiału, poprzez skórę, eko skórę, zamsz i inne. Niezależnie jednak od tego, ważne jest, by kanapa zawsze była czysta i zachęcała do tego, by usiąść. Jeśli Twoja tak nie wygląda, warto zaznajomić się z tematem i oddać mebel do czyszczenia lub dokonać tego samodzielnie.

Czyszczenie tapicerki meblowej w domowym zaciszu

Zadbana, czysta, odświeżona kanapa to najlepsza ozdoba każdego salonu i pokoju dziennego. Niestety, nie zawsze na taki mebel możemy liczyć. Z biegiem czasu tapicerka traci swój blask, czystość, a czasem nawet kolor. Jeśli nie zajmiemy się nią odpowiednio, w pewnym momencie będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia, choć pozostałe elementy mebla będą jeszcze w dobrym stanie. Warto dbać o kanapę na bieżąco, nie poddawać się lenistwu i regularnie podejmować się jej czyszczenia. Niezwykle istotne jest, aby wszelkie środki czystości zostały dostosowane do materiału, którym kanapa została wykończona.

Każdy materiał na obicie kanapy charakteryzuje się innymi cechami oraz wymaganiami. Dlatego też trzeba niezwykle uważać, kiedy przystępuje się do jego czyszczenia. Środek do obicia skórzanego nie będzie pasował do prania tkaniny materiałowej, jak i na odwrót. Warto więc jeszcze przed przystąpieniem do działania zebrać cenne wskazówki.

Czyszczenie tapicerek ze skóry naturalnej

Wiele osób decyduje się na meble wykończone skórą naturalnę. Czyszczenie tapicerek https://exclean.pl/  tego typu nie jest łatwe, ponieważ jest to bardzo delikatny materiał, który łatwo ulega zarysowaniom. Z pewnością powinni zrezygnować z niego właściciele zwierząt domowych. Małe dzieci również nie wpływają korzystnie na kondycję tego obicia. Jeśli chcesz zadbać odpowiednio o taką kanapę, na pewno warto przywiązać wagę do regularnego odkurzania. Czyszczenie zaś wymaga użycia specjalistycznych preparatów, środków chemicznych, które nie wpłyną negatywnie na strukturę skóry. Można do tego wykorzystać specjalne płatki mydlane oraz ściereczkę, najlepiej z mikrofibry. Powinno to potraw dość długą chwilę, wtedy można mieć pewność, że skóra została wystarczająco nawilżona. W przypadku skóry ważne jest też natłuszczenie. Fantastycznie w roli preparatu sprawdzi się olej lniany lub oliwa z oliwek.

Pranie tapicerki materiałowej

Do najpopularniejszych, a zarazem stosunkowo tanich obić należą tkaniny materiałowe. By długo cieszyć się czystą i ładnie prezentującą się kanapą, warto wybrać obicie w ciemnym kolorze, na którym nie będzie się aż tak odznaczał każdy brud. Warto wybrać taką kanapę, która ma zdejmowane obicie – wtedy jego czyszczenie będzie znacznie prostsze. Istotne jest regularne odkurzanie oraz przecieranie lekko wilgotną ściereczką, co pozwoli na usunięcie większości zabrudzeń na bieżąco. Na konkretne czyszczenie warto zdecydować się minimum raz do roku.