Dalsze prace na dworcu Warszawa Zachodnia – kolejarze zapowiadają utrudnenia

Prace na stacji Warszawa Zachodnia trwają, a kolejarze dumnie opowiadają o widocznych postępach. Teraz nadszedł czas na budowie wiaduktów. Piesi muszą przygotować się na utrudnienia, a pasażerowie na zmiany w rozkładach jazdy.

Prace na stacji Warszawa Zachodnia

Jak informowali kolejarze, prace na Warszawie Zachodniej postępują sprawnie. Obecnie w zachodniej części dworca przygotowywane są nowe wiadukty kolejowe. W procesie betonowania poszczególnych segmentów biorą udział dźwigi, betoniarki, koparki, a także palownice. Powstają również kolejne tory i rozjazdy, pojawia się nowa sieć trakcyjna.

Prowadzone prace obejmują również tunel dla pieszych. Obecnie wykonawca skupia się na wykończeniu elementu łączącego peron 6 z platformą numer 9. Pojawiają się świeże posadzki i ściany. Dla zapewnienia wygody poruszających się w tunelu pieszych przygotowywana jest konstrukcja pod ruchome schody. Równocześnie trwa montaż instalacji energetycznej, kanalizacji i systemów odwodnieniowych.

Dwa tygodnie utrudnień

Kolejarze poinformowali o zmianach, z jakimi w najbliższym czasie muszą liczyć się podróżni. Według zapowiedzi od 22 sierpnia do 03 września zespoły robotników zajmować się będą instalacją i podłączaniem urządzeń, które obsłużą nową nastawnię w budynku LCS. Jest to przygotowanie stacji do komputerowego zarządzania ruchem kolejowym. Obecnie Warszawa Zachodnia korzysta z systemu przekaźnikowego.

Zapowiadane zmiany w komunikacji dostępne są na stronach przewoźników oraz na portalpasazera.pl.

W dniach 22 sierpnia – 03 września zawieszona zostanie część pociągów linii R1, kursujących z Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa. Na odcinku Warszawa Zachodnia – Proszków funkcjonować będzie Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Linia R3 nie będzie obsługiwać połączeń do Błonia. Zmniejszy się również liczba połączeń do Sochaczewa, a część z nich kursować będzie na skróconej trasie. Zmianie ulegnie również rozkład jazdy dla linii S1 Szybkiej Kolei Miejskiej.

W związku ze zmianą organizacji funkcjonowania połączeń kolejowych pasażerowie mogą liczyć na honorowanie na całej obsługiwanej przez komunikację zastępczą trasie wszystkich biletów ZTM.

Zapowiadane zmiany to nie pierwsze utrudnienia, z jakimi mieli do czynienia korzystające z Dworca Zachodniego.