Cyfryzacja analogowych przetworników wagi

Tensometryczne przetworniki, określane również jako tensometry wagowe, stały się integralnymi elementami szeroko zakrojonej działalności przemysłowej. Wpływ technologii cyfrowej na te urządzenia przyczynił się do wzrostu autonomii maszyn, a tym samym bezpieczeństwa i efektywności procesów. Bez względu na to, czy mierzy się temperaturę, siłę, czy moment obrotowy, cyfryzacja sensorów nie tylko wpływa korzystnie na ich integrację z nowoczesnymi systemami kontroli w ramach procesu wdrożenia sieciowej produkcji, ale także umożliwia nowe formy optymalizacji procesów, na przykład w obszarze konserwacji.

Czujniki analogowe i ich zastępstwo

W obszarze technologii ważenia mamy do czynienia w zasadzie z dwoma równocześnie istniejącymi rzeczywistościami. Po jednej stronie znajduje się wciąż żywotny świat analogowy, po drugiej – wschodzące cyfrowe innowacje, które powoli zdobywają rynek. Nadal istnieje praktyka wykorzystywania analogowych czujników wagowych w wielu sytuacjach. Ich sygnały są przesyłane kablami, często na znaczne odległości, natomiast na kolejnym etapie są digitalizowane, aby mogły być zintegrowane z wyższym systemem sterowania. Niestety, sygnały te są podatne na różne zakłócenia, zwłaszcza na początku łańcucha pomiarowego.

Czujniki cyfrowe stanowią odpowiedź na te problemy – niezależnie od długości kabla, sygnał pozostaje nienaruszony, ponieważ dane są konwertowane na sygnał binarny na wyjściu, a nowoczesne protokoły zapewniają bezpieczeństwo w przypadku awarii.

Na czym polega cyfryzacja?

Różne są sposoby digitalizacji. Często spotykane są łańcuchy pomiarowe z przemysłowymi wzmacniaczami sygnału. Każdy tensometr wagowy jest oddzielnie podłączany do wzmacniacza pomiarowego. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w przypadku powolnego ważenia w aplikacji lub gdy sygnał pochodzi z wielu czujników wagowych. Z kolei, jeśli kluczowy jest indywidualny sygnał każdego ogniwa obciążnikowego lub ważenie ma charakter dynamiczny, zaleca się digitalizację w pobliżu czujnika.