Chopin ożyje na nowo – XVIII Konkurs Chopinowski, najważniejsze wydarzenie muzyczne na świecie, rozpocznie się za kilka dni

O tym, jak silnie imię Fryderyka Chopina związane jest z Warszawą, nie trzeba nikomu przypominać. Kompozytor, którego twórczość uznaje się za unikatowe narodowe dziedzictwo, swymi kompozycjami jednoczy serca i umysły muzyków z całego świata. Urodzony w okolicach Warszawy spędził w stolicy sporą część swojego życia. Na jej terenie też aktywnie działał. Nic zatem dziwnego, że właśnie w stolicy jego ojczyzny, ponownie rozegra się najważniejszy konkurs muzycznego świata. Już za kilka dni, 02 października 2021 roku, rozpocznie się XVIII Konkurs Chopinowski w Warszawie. Grę o laur zwycięzcy podejmą pianiści różnych narodowości.

Tradycja Konkursu Chopinowskiego

Konkurs Chopinowski powołano do życia za sprawą profesora Jerzego Żuralewa, pianisty i pedagoga. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 1927 roku, a patronat nad wydarzeniem objął ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki. na scenie zaprezentowało się 26 pianistów z ośmiu krajów, a pierwszym laureatem w historii został Lew Oborin. Od tamtej pory, z przerwami wynikający z historycznych zawirowań, prestiżowy konkurs organizowany jest regularnie co pięć lat, a w szeregach jury zasiadają największe osobistości świata kultury i sztuki.

Znaczenie Konkursu Chopinowskiego w świecie

Organizowany w Warszawie Konkurs Chopinowski to niewątpliwie wynik dążeń środowiska muzycznego do propagowania i popularyzacji geniuszu polskiego kompozytora. Dziś jednak nie jest to jego jedyna rola. Jednoczenie artystów z całego świata, podejmowane kolejne świeże, a mimo to oczywiste w swym brzmieniu interpretacje. Wszystko to pozwala na odkrycie muzyki Chopina na nowo.

Uczestnictwo w konkursie to także wyjątkowa szansa dla młodych muzyków. W trakcie konkursu bowiem dochodzi do odkryć największych talentów pianistycznych, a zdobycie nagrody zapewnia młodym ludziom okraszony sukcesami start na międzynarodowej scenie artystycznej.

Inauguracja XVIII Konkursu Chopinowskiego

XVIII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina zainauguruje niezwykły koncert. Już za kilka dni, 02 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie zabrzmią światowe arcydzieła w wykonaniu laureatów wcześniejszych edycji konkursu. Na scenie pojawią się: Martha Argerich, Dang Thai Son, Kevin Kenner, Yulianna Avdeeva, Seong-Jin Cho. Towarzyszyć im będą Belcea i Simply Quartet oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.