Centrum Warszawy walczy z graffiti: spotkanie Stołecznego Konserwatora Zabytków z mieszkańcami

Bez wątpienia, serce naszej stolicy powinno prezentować się nieskazitelnie. Jednakże, ulice takie jak Marszałkowska oraz Chmielna czy nawet Plac Pięciu Rogów, regularnie pokrywane są nieestetycznymi malowidłami typu graffiti. Urzędnicy dzielnicy utrzymują, że na bieżąco dbają o utrzymanie porządku na budynkach z ich zasobów, jednak wydaje się brakować skutecznych środków odstraszania. W kontekście tych problemów, spotkanie Stołecznego Konserwatora Zabytków z mieszkańcami może symbolizować krok w stronę większej troski o ten aspekt estetyki miejskiej.

Pierwszym miejscem wybranym do realizacji projektu pilotażowego jest ulica Chmielna. 30 stycznia odbyło się spotkanie Stołecznego Konserwatora Zabytków z reprezentacją wspólnot mieszkaniowych z tej lokalizacji. Od dłuższego czasu elewacje budynków znajdujących się na tym znanym warszawskim deptaku są dewastowane przez szpecące graffiti. Niewłaściwe rysunki, tzw. tagi i obsmarowane witryny sklepowe stają się codziennością. Na szczęście, wygląda na to, że władze miasta zaczynają aktywnie działać w tej kwestii.

Ważnym elementem jest także fakt, że ulica Chmielna jest obecnie poddawana remontowi. Wkrótce mieszkańcy będą mogli cieszyć się odnowionym i zmodernizowanym wyglądem ulicy. Byłoby to nie do przyjęcia, gdyby po takiej inwestycji dewastacja nadal miała miejsce.