Bielańska Dolina Krzemowa – Warszawa jednym z pięciu miast w Europie, w których realizuje się amerykańska inwestycja

Na terenach dawnej bielańskiej huty ruszyła budowa nowoczesnego, zaplanowanego na ogromną skalę przedsięwzięcia. Amerykański inwestor rozpoczął swoje działania w kilku miastach Europy, w tym także w Warszawie, prowadzące do stworzenia nowoczesnego centrum danych. Obecnie prace prowadzone są w Polsce oraz Niemczech.

Inwestycja inna niż wszystkie

Prowadzone od lat na temat bielańskich hal hutniczych debaty, przewidywały utworzenie na tym terenie dalszej trasy metra lub budowę obiektów mieszkalnych. Dziś już wiadomo, że zmaterializuje się tam zupełnie odmienna od przewidywanych wcześniej inwestycja. O jej realizacji na tym poprzemysłowym terenie zadecydował dostęp do linii wysokiego napięcia.

Powstające na warszawskich Bielanach nowoczesne centrum danych to projekt realizowany przez amerykańską firmę Vantage Data Centers. Jako jedna z największych serwerowni kompleks będzie miał łączną moc 48 megawatów oraz obejmie powierzchnię 36 tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada budowę dwóch obiektów, z których pierwszy powstanie do marca 2022 roku. Obiekt ten ma opierać się na odnawialnych źródłach energii i oferować stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Znajdą się tam również przestrzenie biurowe oraz sale networkingowe.

Dokładna lokalizacja nowej serwerowni znajduje się po północno-zachodniej stronie parkingu P+R Młociny i budynku inspektoratu ZUS na Żoliborzu.

Nowe perspektywy i brak błędów poprzedników

Władze Bielan wyrażają ogromne zadowolenie z zaplanowanych i podjętych już na terenie dawnej huty działań. Zwracając uwagę na wysokie korzyści finansowe, które przyniesie dzielnicy ta inwestycja, radni wskazują również na podniesienie prestiżu Bielan.

Dodatkowym powodem do zadowolenia dla władz dzielnicy jest wykorzystanie terenu zgodnie z proekologiczną polityką dla miasta oraz uniknięcie powszechnych w podobnych sytuacjach błędów, prowadzących do nieskoordynowanych budów obiektów mieszkaniowych. Na terenach poprzemysłowych trudno bowiem o rozwiązywanie podstawowych problemów i realizowanie potrzeb mieszkańców osiedli. Celem radnych jest uniknięcie wykwitu inwestycji deweloperskich w tej okolicy i rozwijanie Doliny Krzemowej Bielan zgodnie z nowoczesnym podejściem technologicznym.