Nie tylko podstawowy zakres obowiązków – nagrody w ramach konkursu “Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom” rozdane

 “Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom” to wspólna inicjatywa Zarządu Transportu Miejskiego oraz współpracujących z nim przewoźników. W plebiscycie tym docenieni zostają pracownicy transportu publicznego, którzy odznaczyli się wyjątkowymi działaniami w chwilach zagrażających zdrowiu i życiu pasażerów.

Zgłoszeni kandydaci otrzymali nagrody i wyróżnienia

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu otrzymał Marcin Cieślak. Pracujący na stanowisku dyżurnego warszawskiej stacji metra cieszy się on dobrą opinią i zaufaniem współpracowników. Dzięki szybkiej reakcji i posiadanym umiejętnościom dyżurny uratował życie pasażera, który zasłabł na peronie. Wykonując masaż serca i używając udostępnionego na peronie defibrylatora, pan Marcin przeprowadził skuteczną reanimację u mężczyzny, u którego doszło do zatrzymania akcji serca. Zdarzenie to miało miejsce w październiku 2020 roku.

Miejsce drugie przyznano Rafałowi Grądzkiemu, motorniczemu Tramwajów Warszawskich. W czasie pełnienia obowiązków był on świadkiem wypadku, w którym doszło do potrącenia pieszego. Korzystając ze zmysłu organizacji i zachowaniu spokoju pan Rafał sprawnie pokierował akcją ratunkową i przeprowadził ponad 20 minutową reanimację, która, jak się okazała, pozwoliła przywrócić akcję serca poszkodowanego.

Pracująca jako kierowca linii Arriva Bus Transport Kinga Wiśniewska pomogła starszej kobiecie, która nie potrafiła podać ani swojego adresu, ani żadnych konkretnych informacji na temat swojej osoby. Na podstawie strzępków informacji pani Kinga nawiązała kontakt z jednym z członków rodziny pasażerki. Jej wytrwałość doprowadziła do bezpiecznego powrotu pasażerki do domu. Za ten czyn uzyskała trzecią nagrodę w konkursie.

Po raz pierwszy przyznano wyróżnienia

Wyróżnieniami odznaczono dwoje pracowników transportu publicznego – Dorotę Nosarzewską oraz Tomasza Czarnotę.

Pani Dorota, maszynistka SKM podjęła skuteczną próbę, w wyniku której odwiodła młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa na torach. Pan Tomasz natomiast, jako motorniczy tramwaju o ogromnym doświadczeniu, wykazał się niezwykłym refleksem. Dzięki temu zapobiegł, zapewne tragicznemu w skutkach, potrąceniu chłopca, który poruszając się na hulajnodze, wtargnął wprost na tory tramwajowe.

Wszystkie nagrody uczestnicy otrzymali z rąk prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.