Autobusy i tramwaje w rocznicę Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to zawsze bogato obchodzony dzień. W całym mieście natrafić można na symbole przypominające o tym okresie. W tym roku niektóre elementy codziennego życia stolicy z pierwszej połowy XX wieku będą nam towarzyszyć już w drodze na miejsca spotkań.

Podróż jak za dawnych lat

Powstanie Warszawskie to niewątpliwie jedno z najdonioślejszych wydarzeń w dziejach Polski XX stulecia. Bohaterska postawa mieszkańców stolicy to powód do dumy i wdzięczności wobec walczących wówczas o wolność warszawian. Jednak dzień ten to nie tylko pamięć o smutnej historii. To również wspomnienie Warszawy ze starych fotografii.

Do takiego wniosku doszli przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego. W 78. rocznicę wybuchu powstania na ulicach miasta zobaczymy zabytkowe  tramwaje. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko wspominać ofiarę, jaką powstańcy złożyli w imię wolności, ale też zobaczyć kawałek świata, który postanowili wówczas odzyskać.

Tramwajem i autobusem

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, iż 01 sierpnia zabytkowymi tramwajami będzie można podróżować w godzinach 14.00 – 20.00. Linia zatrzyma się na przystankach: Plac Narutowicza, Grójecka, Plac Zawiszy, Towarowa, Muzeum Powstania Warszawskiego, Towarowa, Okopowa, Aleja Solidarności, Wolska oraz Cmentarz Wolski.

Na ulice miasta wyjedzie również pięć linii autobusowych. Numer 912 obsłuży jednokierunkową trasę łączącą Powązki – Cmentarz Wojskowy z Cmentarzem Wolskim. Linia 922 odjedzie z Cmentarza Powązki Wojskowe do stacji Metra Marymont. Na Powązki Wojskowe dowiozą pasażerów również autobusy 944 z Dworca Centralnego, 970 z Dworca Wschodniego, a także rozpoczynający kurs na Placu Trzech Krzyży numer 980. Rozkład kursowania autobusów jest dostępny na stronie www.wtp.waw.pl.

Opłaty za przejazd zabytkowymi pojazdami będą wynosiły tyle samo, co w przypadku standardowych przejazdów. W zabytkowych środkach lokomocji spotkamy natomiast konduktorów z Klubu Miłośników komunikacji Miejskiej, którzy pomogą z kasowaniem biletów jednorazowych. Należy pamiętać, by wszelkie kodowane bilety skanować przed wejściem do pojazdu.