Akcja szczepionkowa w mazowieckich lasach

Już 01 kwietnia na terenie województwa mazowieckiego rozpocznie się akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Wojewoda mazowiecki apeluje do opiekunów domowych pupili o ostrożność i uwagę.

Szczepienia na pełną skalę

Już jutro rusza wiosenna akcja szczepienia lisów. Jak zapowiedział wojewoda mazowiecki, preparat będzie rozkładany w lasach, na polach i łąkach. Na większych obszarach jego rozprowadzeniem zajmą się specjalnie ekipy lotnicze. Szczepionki nie pojawią się jednak przy zbiornikach wodnych, a także drogach i terenach zabudowanych. Powodem jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak tłumaczył urząd wojewódzki, preparat działa jedynie na lisy, dlatego nie ma konieczności rozmieszczania go poza obszarem ich zwyczajowego występowania.

Właściciele i pupile, miejcie się na baczności!

Urząd wojewody przestrzega też opiekunów tych domowych zwierzaków, które wchodzą swobodnie do lasu. Podczas spacerów należy zwrócić szczególną uwagę na to, do czego podchodzi nasze zwierzę. Preparat doustnej szczepionki bowiem umieszcza się we wnętrzu przynęty. Jest to brunatno-zielony krążek o rybim zapachu. Ważne jest, aby nie dotykać specyfiku, gdyż żyjące dziko zwierzęta nie spożyją niczego naznaczonego zapachem człowieka.

Szczególną czujność należy zachować przez dwa tygodnie od momentu wyłożenia szczepionki. W razie kontaktu z preparatem należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny. Jeśli szczepionką zainteresują się domowe czworonogi, trzeba poinformować o zaistniałej sytuacji lekarza weterynarii. Akcja szczepień przeciwko wściekliźnie na terenie województwa potrwa od 01 do 13 kwietnia.

O pojawiających się w stolicy przypadkach wścieklizny wśród zwierząt wolnożyjących, informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.