Profesor Michał Grąt kierował zespołem medycznym z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM), który wykonał historyczny zabieg. Świat zobaczył pierwsze przeszczepienie wspomagające wątroby, które wykonano u 50-letniej kobiety, cierpiącej na uraz narządu spowodowany wypadkiem drogowym.
Zabieg, który odbył się 31 maja 2024 roku, trwał około siedmiu godzin. Jest to niezaprzeczalnie przełomowy osiągnięcie w dziedzinie medycyny transplantacyjnej, i doszedł do skutku dzięki dedykacji i umiejętnościom specjalistów z UCK WUM.
Kilka tygodni później, 4 lipca, na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu nowatorskiemu zabiegowi. Wśród uczestników wydarzenia byli profesor Zbigniew Gaciong, rektor WUM, profesor Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby oraz pacjentka, pani Aldona, której przeprowadzono operację.
Podczas konferencji rektor WUM, profesor Zbigniew Gaciong, zauważył jak ważne jest dla uczelni działanie programów przeszczepiania narządów. Historia tychże programów na uczelni sięga 1966 roku, kiedy wykonano pierwsze przeszczepienie w Polsce. Od tego czasu, program nieustannie się rozwijał, zwiększając liczbę przeszczepień oraz wprowadzając nowe procedury, takie jak przeszczepianie serca czy płuc. Obecnie Program Przeszczepiania Wątroby cieszy się doskonałymi wynikami – zarówno pod względem ilości przeprowadzanych zabiegów, jak i ich jakości.