Zdalna Wieża Kontroli Lotów na lotnisku w Modlinie – nowoczesne rozwiązanie technologiczne wdrażane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej

Informacje o podpisaniu kluczowego dokumentu, bez którego nie można by było rozpocząć prac związanych z wdrożeniem innowacyjnej technologii Remote Tower na lotnisku w Modlinie, zostały przekazane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Dzięki temu zaawansowanemu systemowi, kontrolerzy ruchu lotniczego będą mogli monitorować sytuację na modlińskim lotnisku, operując ze specjalnego centrum zdalnego zlokalizowanego w Warszawie. Wdrożenie systemu ma nastąpić na przełomie lat 2026 i 2027.

Umowę niezbędną do uruchomienia projektu dotyczącego implementacji technologii Remote Tower w Modlinie podpisali: prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL), Tomasz Szymczak i Remigiusz Kobierski. Podpisany dokument umożliwia realizację zaplanowanych działań.

Technologia Remote Tower polega na instalacji specjalistycznych kamer i czujników na terenie lotniska, które będą w czasie rzeczywistym przesyłały sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Obraz oraz dane o aktualnej sytuacji na lotnisku będą wyświetlane i analizowane przez kontrolerów w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu w Warszawie.