Zaplanowane bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawy do lotniska w Modlinie

Od dawna istniały plany na realizację tej inwestycji, ale dopiero teraz możemy zobaczyć konkretne ruchy w tym kierunku. Lotnisko znajdujące się w Modlinie, nieopodal Warszawy, będzie miało bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły decyzję o opracowaniu dokumentacji projektowej dla nowej linii łączącej stację Modlin z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin. Przewiduje się, że prace nad projektem oraz budowa samej linii potrwają około pięć lat.

Dnia 6 listopada 2023 r., PKP PLK SA dokonały wyboru najbardziej korzystnej oferty w przetargu na opracowanie wymienionej dokumentacji projektowej. Komisja przetargowa zdecydowała się na propozycję przygotowaną przez konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie. Oferta ta jest wartą 4,87 mln zł, a sama dokumentacja projektowa zostanie sfinansowana ze środków Województwa Mazowieckiego.

Anna Brzezińska, przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego wyraziła swoją radość, że po wielu latach oczekiwania ta inwestycja w końcu zostanie zrealizowana. Dodała także, że dzięki rozbudowie linii kolejowej mieszkańcy będą mogli liczyć na poprawę komfortu dojazdu do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, co zdecydowanie poprawi jakość podróży.