Wzdłuż linii kolejowej na Służewcu powstanie nowy park linearny połączony z centrum rekreacji

Nowy park o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych i długości 867 metrów ma powstać na Mokotowie. Inwestycja, której koszt ma wynieść niespełna sześć milionów złotych, ruszy w drugiej połowie 2022 roku.

Obszar przy ulicy Suwak na Służewcu otrzyma drugie życie

Zgodnie z zaplanowanym przez Zarząd Zieleni w Warszawie projektem, niezagospodarowany dotychczas teren, biegnący wzdłuż ulicy Suwak na Mokotowie, ma niedługo przyjąć nową formę. Przy linii kolejowej na Służewcu powstanie park linearny. Przygotowanie planu i jego realizację, zgodnie z formułą zaprojektuj i wybuduj, powierzono firmie Baobab Brandys. Początek prac wyznaczono na trzeci kwartał 2022 roku. Ich zakończenie natomiast wstępnie ustalono na miesiące letnie roku 2023.

Jak będzie wyglądał park linearny na Mokotowie?

Choć oficjalnego projektu jeszcze nie ma, można mniej więcej przewidzieć, w jaki sposób kształtowany będzie ten obszar. Wskazuje na to już sama nazwa, charakteryzująca planowany obiekt. Parki linearne powstają na terenach, które pełniły niegdyś funkcję ścieżek komunikacyjnych lub ciągną się wzdłuż cieków wodnych. Dzięki temu, z przyczyn związanych z organizacją przestrzeni, nie przenikają się one bezpośrednio z miejską zabudową. Tak też planuje się zagospodarowanie przestrzeni, która obejmuje obszary dawnych bocznic nieistniejącej już linii kolejowej.

Plany na rewitalizację inne niż zakładano

Na terenie parku Suwak ma również pojawić się centrum rekreacyjne wyposażone w ławki, leżaki i ogrody deszczowe. Odżyje także zieleń na całym objętym rewitalizacją terenie. Zgodnie z założeniami do dyspozycji mieszkańców będzie łąka kwietna oraz liczne alejki otoczone różnorodną roślinnością. Co jednak zaskakuje, to fakt, iż Zarząd Zieleni wycofał się z pierwotnego planu utworzenia na terenie parku drogi rowerowej. Jak wynika z przekazanych przez urzędników informacji, powodem takiej decyzji były liczne towarzyszące temu tematowi kontrowersje.

W listopadzie informowaliśmy natomiast o planach utworzenia specjalnego rowerowego połączenia między dzielnicami Bemowo i Młociny.