Woda z wodociągu publicznego nienadająca się do spożycia w gminach Lesznowola Pole, Uwieliny, Ustanów, Suchodół, Pawłowice oraz Tarczyn Dobrowolskiego

Mieszkańcy mieszczących się na terenie gmin Lesznowola Pole, Uwieliny, Ustanów, Suchodół, Pawłowice oraz Tarczyn Dobrowolskiego nie mają możliwości korzystania z wody prosto z kranu do celów konsumpcyjnych. Woda ta jest nienadająca się do picia, przyrządzania jedzenia ani mycia produktów spożywczych. Ponadto nie powinna być stosowana także do celów higienicznych takich jak kąpiel. Powodem tego jest zawartość enterokoków w próbkach wody z tamtejszego wodociągu.

Komunikat o nieprzydatności wody do spożycia przez ludzi został opublikowany na stronie internetowej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Piasecznie. Komunikat ten dotyczy wyłącznie mieszkańców wymienionych wcześniej gmin.

Decyzja o zakazie używania wody z kranu obowiązuje aż do odwołania i dotyczy także przemysłu żywnościowego. Woda ta nie może być używana do przygotowywania posiłków, mycia owoców i warzyw czy naczyń kuchennych, kąpieli czy mycia zębów i przemywania otwartych ran. Możliwe jest jej wykorzystanie jedynie do celów sanitarnych, jak na przykład spłukiwanie toalet. Powodem podjęcia tej decyzji jest zanieczyszczenie wody enterokokami – bakteriami, które mogą powodować różne choroby, między innymi związane z układem pokarmowym.

Informacja o zakazie używania wody obecnie obowiązuje, aż do czasu wydania kolejnego komunikatu w tej sprawie. Planowane jest ponowne pobranie próbek wody do badania przez sanepid w najbliższą sobotę.