14 edycja Królewskich Arkad Sztuki: W hołdzie Młynarskiemu i Wodeckiemu

Piątek, 4 sierpnia 2023 roku, zapisał się w kalendarzach miłośników sztuki jako dzień rozpoczęcia czternastej edycji Królewskich Arkad Sztuki – ekscytującego cyklu wydarzeń związanych z teatrem i muzyką. Bogactwo i różnorodność programu stanowią gwarancję, że każdy entuzjasta sztuki, niezależnie od wieku, odkryje coś spełniającego jego gust. Tegoroczna odsłona przynosząca w hołdzie Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego pozwoli publiczności na ponowne doświadczenie ich twórczości w interpretacji renomowanych artystów i unikalnych aranżacjach.

Tradycyjne letnie świętowanie teatru i muzyki na zamku otworzyło Ginczanka. Przepis na prostotę życia – wzruszający monodram biograficzny stworzony przez krakowski Teatr Łaźnia Nowa oraz Bałtycką Agencję Artystyczną BART. Agnieszka Przepiórska dała życie młodziutkiej poetce żydowskiego pochodzenia, Zuzannie Ginczance, która staje na progu swojej literackiej kariery, lecz niespodziewanie II wojna światowa rzuca cień na jej aspiracje.

Wieczory dedykowane klasyce muzyki to stały element Królewskich Arkad Sztuki. Pierwszym wydarzeniem z tego cyklu był koncert Kocham cię, życie, inspirowany twórczością Młynarskiego, który wykonała Katarzyna Żak wraz ze swoim zespołem. Wspomniana artystka, która w 1991 roku została doceniona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu — odebrała warsztaty i roczną opiekę artystyczną pod okiem samego Wojciecha Młynarskiego. Owocem tej współpracy był recital i album Młynarski Jazz. Po ponad trzech dekadach Żak powróciła do utworów swego mistrza, tym razem prezentując zupełnie inny repertuar.