Warszawscy obrońcy przyrody sprzątają Wisłę: siedem akcji oczyszczania rzeki do połowy września

Co roku mieszkańcy stolicy, Warszawiacy, wykorzystują okres letni do sprzątania brzegów Wisły, jednej z najważniejszych rzek przepływających przez miasto. W tym roku również mają możliwość aktywnego zaangażowania się w ochronę rzeki poprzez udział w siedmiu różnych akcjach sprzątających, które potrwają aż do połowy września. Aby zachęcić ludzi do wzięcia udziału, organizatorzy oferują drobne upominki.

Całość działalności skupia się na fragmencie Wisły przepływającym przez Warszawę. W porównaniu do innych dużych europejskich rzek, takich jak Sekwana we Francji, Tamiza w Anglii czy Sprewa w Niemczech, warszawska Wisła jest stosunkowo dziką rzeką. Jest to miejsce, które przyciąga wielu mieszkańców i turystów pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku.

Od 8 lat inicjatywa ta ma na celu aktywizację społeczności lokalnej do zaangażowania się w ochronę i pielęgnację tzw. Dzielnicy Wisła, która jest uznawana za nieformalną 19. dzielnicę stolicy. W ubiegłym roku zostały zorganizowane cztery takie akcje sprzątania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – wzięło w nich udział ponad 500 osób.

Każdy uczestnik, oprócz satysfakcji wynikającej z przyczynienia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, może też otrzymać drobne podarunki. Są to między innymi plakaty autorstwa Oli Jasionowskiej. Natomiast dla tych, którzy wezmą udział w minimum pięciu akcjach przewidziano dodatkową nagrodę – leżak z logo Dzielnicy Wisła. Całość działań kulminuje podczas Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata – World Cleanup Day, który przypada 17 września.

Warto jednak podkreślić, że tego typu działania mają nie tylko charakter praktyczny, ale również edukacyjny. Poprzez udział w nich społeczeństwo uczy się odpowiedzialności za swoje środowisko. Jak mniej pracy by wymagało sprzątanie, gdyby każdy pamiętał o tym, aby po sobie posprzątać? Zarówno teoria jak i praktyka pokazują, że mnóstwo osób ma z tym problem na terenach miejskich.