Warszawa zaopiekuje się bezdomnymi kotami

Już wkrótce stolica wzbogaci się o nową, wyjątkową placówkę. W drodze konkursu wyłoniono projekt nowego pawilonu, który stanie się domem dla bezpańskich kotów. Realizację inwestycji zaplanowano w Wawrze.

Nowa filia Schroniska na Paluchu

O rozstrzygnięciu konkursu władze miasta poinformowały na swoim facebookowym profilu. Wiceprezydent miasta Michał Olszewski przedstawił pokrótce zwycięski projekt, którego autorem jest krakowski architekt Piotr Głowacki.

Zaproponowany przez Głowackiego budynek to prosta, lecz elegancka dwupiętrowa konstrukcja. Na piętrze zamontowane zostaną duże okna. Przy usytuowanym w narożniku wejściu głównym zaplanowano wyrazisty podcień. Elewacja obiektu ma nawiązywać do leśnego otoczenia, w którym powstanie kociarnia. Płytki ceramiczne w odcieniach brązu mają odnosić się do koloru pni drzew.

Nowa siedziba, więcej miejsca

Nowa kociarnia przy ulicy Wał Miedzeszyński 76 ma funkcjonować jako filia znanego już doskonale Schroniska na Paluchu. Jak zapewniają władze miasta, w nowym ośrodku schronienie znajdzie nawet 300 dorosłych kotów. W chwili, w której placówka przejmie pieczę nad mruczącymi pupilami, punkt w dzielnicy Włochy stanie się przestrzenią wyłącznie dla psów.

O tym, jak ważna jest ta inwestycja, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zwierząt wymagających opieki w Warszawie i okolicach przybywa, a miejsc w Schronisku na Paluchu brakuje. Teraz, dzięki kociarni, zwierzęta będą miały zapewnioną nie tylko podstawową opiekę, ale też spokój, wynikający z braku obcych zapachów i niepokojących odgłosów. Także bliskość terenów leśnych ma mieć zbawienny wpływ na nadwyrężone nerwy samotnych mruczków.

Obecnie w Schronisku na Paluchu na nowy dom oczekuje 875 zwierząt.