Warszawa ponownie uczestniczyła w akcji “Godzina dla Ziemi”

W sobotę 25 marca liczne miasta na całym świecie przyłączyły się do symbolicznej akcji “Godzina dla Ziemi”. Inicjatywa jest pomysłem fundacji WWF i po raz pierwszy odbyła się w Sydney w 2007 roku. Następnej wiosny w akcji uczestniczyło już 370 miast świata, w tym Polska. W roku 2023 Warszawa ponownie przyłączyła się do inicjatywy.

WWF wskazuje na wymierające gatunki

Każdego roku w ostatnią sobotę marca obchodzona jest “Godzina dla Ziemi”. O godzinie 20:30 miasta chcące wziąć udział w akcji wyłączają iluminacje oraz światła w miejscach, gdzie jest to możliwe. Po godzinie wszystko wraca do normy. Wyłączenie świateł ma charakter symboliczny i skłania do refleksji nad stanem środowiska naturalnego — naszego domu. W tym roku WWF próbuje zwrócić uwagę na problem wymierających gatunków. W ciągu ostatnich 50 lat działalność człowieka doprowadziła do zmniejszenia populacji różnych gatunków zwierząt aż o 69%.

Inicjatywa WWF była wielokrotnie krytykowana za brak konkretnego wpływu na zmniejszenie zużycia energii. Trzeba jednak przyznać, że akcja jest bardzo głośna i skutecznie zwraca uwagę na problemy środowiska naturalnego. To od nas zależy, czy będziemy próbować je naprawić.