Warszawa i UNICEF podejmują współpracę – prezydent miasta i dyrektor generalna organizacji podpisali porozumienie

Warszawa poszerzyła krąg współpracy międzynarodowej. W ostatnią sobotę warszawscy urzędnicy podpisali porozumienie o współpracy z największą organizacją działającą na rzecz dzieci – UNICEF. Wspólny cel? Zapewnienie wszystkiego, co konieczne dzieciom i rodzinom, które w ostatnich tygodniach uciekły do Polski przed wojną.

Pomoc potrzebna od zaraz

Do podpisania porozumienia doszło w sobotę 02 kwietnia. Wtedy to prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i dyrektor generalna UNICEF na Europę i Azję Środkową Afshan Khan omówili możliwości, które można i trzeba podjąć, by pomóc przebywającym w naszym kraju ukraińskim dzieciom i ich rodzinom. Jak podkreślił Trzaskowski, porozumie to jest kolejnym przykładem na współpracę stolicy z organizacjami międzynarodowymi. Prezydent zaznaczył, że UNICEF może pomóc w tym, co dziś jest jedną z najważniejszych kwestii, a mianowicie opieką nad pozbawionymi przez wojnę domu dziećmi.

Przestrzeń do nauki

Jednym z celów, które obrano w ramach podpisanego porozumienia, jest zapewnienie dostępu do systemu edukacji. Planowane jest również zaadaptowanie niektórych biurowców na przestrzenie do kształcenia w formie pozaszkolnej oraz opieki nad dziećmi. Mówi się o połączeniu działań z organizacjami pozarządowymi oraz wsparciu nauczycieli i uczniów, którzy pobierają naukę w systemie ukraińskim.

Nowa przyszłość

Podczas sobotniego spotkania nie zabrało oczywiście wypowiedzi dyrektor Afshan Khan. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, jak niezwykle ważne jest teraz wsparcie tych, którzy doświadczyli tragicznych wydarzeń wojny. Przybyłe do Polski dzieci potrzebują pomocy na wielu płaszczyznach, w tym w sferze edukacyjnej. Reprezentująca UNICEF Khan zwróciła uwagę na korzyści, jakie podjęta współpraca ma przynieść nie tylko dzieciom z Ukrainy, ale i tym, które w Polsce mieszkają od urodzenia. Wyraziła nadzieję, że długofalowe działania pozwolą na zbudowanie nowych, przyjacielskich więzi między polskimi i ukraińskimi dziećmi. Dodała też, że korzystające z gościnności innego kraju czekają na pomoc. Obowiązkiem dorosłych jest ochrona tych dzieci i zadbanie o ich lepszą przyszłość.