Ruszył przetarg na wykonawcę nowego budynku TR Warszawa na Placu Defilad

Ratusz ogłosił otwarcie przetargu na budowę nowej siedziby TR Warszawa. Jako lokalizację obiektu wybrano Plac Defilad. Na składanie ofert przedstawiciele firm mają czas do końca tego miesiąca.

Kulturalne centrum miasta

Według zaprezentowanych planów nowa siedziba TR Warszawa znajdzie swoje miejsce między dwoma innymi instytucjami. Budynek teatru ma stanąć między powstającym już gmachem Muzeum Sztuki Nowoczesnej a będącym siedzibą Teatru Dramatycznego skrzydłem Pałacu Kultury i Nauki. Tym sposobem w sercu stolicy narodzi się na nowo kulturalne centrum miasta.

W pierwszych założeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej i budynek TR Warszawa miały powstawać jednocześnie. Jednak z powodu sporów o działki i wydłużających się w związku z nimi procedur administracyjnych, na początku roku 2018 zapadła decyzja o rozdzieleniu inwestycji.

Najnowocześniejsza scena teatralna

Czekający na realizację projekt nowej siedziby TR Warszawa to wyjątkowa inwestycja. Jak zapewniają urzędnicy, budynek będzie jednym z najnowocześniejszych teatrów na kontynencie europejskim. Jak tłumaczyła reprezentująca TR Warszawa Anna Klammer, obiekt ten będzie jedną z nielicznych placówek, które w ostatnich dziesięcioleciach powstał jako samodzielny obiekt teatralny na terenie Europy.

Nowy budynek na Placu Defilad ma zostać wyposażony w dwie sale teatralne. Większa z nich z widownią modułową przewidzianą do 700 miejsc. Poza tym na terenie obiektu powstaną sale prób, sale edukacyjne, studio audio, studio wideo. Nie zabraknie oczywiście przestronnego foyer, restauracji i dwóch barów.

Przetarg rozstrzygnięty na jesieni

Władze miasta ogłosiły, że konkurs na wykonawcę budynku zostanie rozstrzygnięty na przełomie października i listopada 2022 roku. Dlaczego dopiero wtedy? Jak się okazuje, konkurs będzie przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap obejmie weryfikację zgodności przedstawionych propozycji z wymaganiami ustawowymi i tymi, które określił zamawiający. Drugi etap natomiast obejmie już tradycyjne negocjacje.

Wyłoniony w drodze konkursu wykonawca, zobowiąże się do wybudowania budynku, którego autorem jest nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners. Projekt powstał przy współpracy z APA Wojciechowski oraz Buro Happold.