Urządzasz biuro? Pamiętaj o podłodze

Podczas urządzania biura bierzemy pod uwagę wiele elementów – wygodne meble na dokumenty, ergonomiczne krzesła i biurka, prawidłowo dobrane oświetlenie, rolety, wreszcie dekoracje ścian. W natłoku zadań łatwo zapomnieć o podstawie, czyli o podłodze. Tymczasem jest ona podstawą zachowania czystości, ale również bezpieczeństwa użytkowania biura. Sprawdź, jak zadbać o podłogę i o jakich instalacjach nie można zapomnieć.

Czysta, bezpieczna i estetyczna podłoga w biurze

Czystość powierzchni biurowych jest kluczowa nie tylko dla komfortu pracowników, ale i dla zrobienia dobrego pierwszego wrażenia na klientach, odwiedzających siedzibę firmy. Chodzi nie tylko o biurka czy parapet, ale przede wszystkim o podłogę, która ulega zabrudzeniu najszybciej. Szczególnie podczas opadów deszczu i śniegu, problem staje się widoczny – zabłocone buty pozostawiają ślady na dywanie czy wykładzinie.

Drugą kwestią jest bezpieczeństwo – mokre buty stwarzają ryzyko poślizgnięcia się, szczególnie na gładkiej podłodze – na panelach czy kafelkach. W biurze, gdzie sprzęty ustawione są na ogół blisko siebie, może się to skończyć urazem kończyny albo głowy. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Musi być ono wzięte pod uwagę również podczas planowania podłogi.

Najbardziej zwracamy uwagę na wygląd. Pamiętając o czystości i bezpieczeństwie, nie trzeba wcale iść na kompromis pod względem estetyki. Jest wiele możliwości zaprojektowania nie tylko spełniającej normy BHP i łatwej w sprzątaniu, ale także miłej dla oka podłogi. A co najważniejsze, wszystkie te efekty można otrzymać dzięki przemyślanemu zastosowaniu odpowiednich wycieraczek.

 

Wycieraczka zewnętrzna i wewnętrzna – aluminiowa, gumowa czy tekstylna?

W zależności od położenia biura warto zastosować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne wycieraczki różnego typu. Jeśli pomieszczenie jest częścią większego kompleksu, wówczas o wycieraczki zbierające największe zanieczyszczenia powinien zadbać jego właściciel lub zarządca, umieszczając odpowiednie wycieraczki na wejściu. Wówczas pozostaje wybranie estetycznych wycieraczek wewnętrznych, które usuną pozostałe zanieczyszczenia, a jednocześnie będą wyglądały atrakcyjnie.

Jeżeli natomiast biurowiec jest oddzielnym budynkiem, wówczas po naszej stronie leży również zabezpieczenie strefy wejścia. Świetnie sprawdzi się wycieraczka z profili aluminiowych, w których istnieje możliwość wybrania wkładu. Wkład winylowy lub gumowy odbierze nawet duże ilości wody, znajdujące się na obuwiu podczas opadów deszczu i śniegu. Wkład szczotkowy usunie większe zanieczyszczenia, takie jak błoto czy piasek. To właśnie połączenie tych dwóch wkładów sprawdza się idealnie na zewnątrz. Z kolei delikatniejszy wkład rypsowy lub tekstylny nada się do wnętrza, pomagając usunąć nawet drobne pyłki. Sprawdź możliwości komponowania wycieraczek na https://www.alumatex.pl/wycieraczki-aluminiowe-do-firm-i-biur/.

Wycieraczka gumowa typowo stosowana jest na zewnątrz, do oczyszczania mokrego i zabłoconego obuwia. Tymczasem jej wybór do wnętrza biura też może się okazać dobrą opcją, zwłaszcza jeśli charakter przedsiębiorstwa wiąże się z narażeniem na duże zanieczyszczenia – warto zabezpieczyć się podwójnie i umożliwić dokładne oczyszczenie butów po obu stronach drzwi.

Do eleganckich wnętrz wybierane są przeważnie tekstylne wycieraczki. Wcale nie są one tak delikatne, na jakie wyglądają – dzięki spodniej warstwie z gumy nylonowej, bardzo skutecznie absorbuje wilgoć, a zabrudzenia nie są na niej widoczne.

 

Personalizacja wycieraczki – tani sposób na skuteczną reklamę

Każda z opcji – wycieraczki aluminiowe, gumowe i tekstylne – dostępna jest obecnie z opcją zadruku. Powstają dzięki temu personalizowane wycieraczki, idealnie dopasowane do wnętrza. Mogą stanowić dodatkową reklamę firmy, wspierać jej identyfikację wizualną, ale także przekazywać istotne dla klienta informacje, takie jak „Uwaga, stopień!”.

W przypadku wycieraczek aluminiowych personalizacja polega na uzupełnieniu jednego z pól profilem z grawerem. Jest to dyskretna i elegancka forma marketingu, idealna do naniesienia logotypu. Na wycieraczkach gumowych powierzchnia nadruku jest większa, poza logotypem zmieści się więc również slogan. Personalizowana wycieraczka tekstylna to z kolei nie tylko funkcjonalny przedmiot, ale także gustowna ozdoba. Można na niej umieścić nawet skomplikowane wzory.

 

Właz rewizyjny – gdzie go umieścić i jakie ma mieć parametry?

Istotnym elementem konstrukcyjnym są również włazy podłogowe. Ich obecność wynika z konieczności dokonywania inspekcji i napraw instalacji. Dzięki obecności włazu nie trzeba zrywać paneli czy skuwać płytek – wszystko jest pod ręką.

Aby zachować estetykę biura, warto wybrać właz podłogowy umożliwiający wypełnienie jego zewnętrznej części dowolnym materiałem – czyli np. panelami lub wykładziną, które znajdują się na posadzce. Wówczas właz nie odcina się od podłogi i nie zaburza estetyki pomieszczenia.