Uroczyste odsłonięcie muralu w hołdzie dla profesora Karola Modzelewskiego na warszawskich Bielanach

Profesor Karol Modzelewski, ceniony historyk oraz postać aktywnie zaangażowana w demokratyczną opozycję podczas PRL, został upamiętniony na warszawskich Bielanach. Mural, przedstawiający jego portret, odsłonięto na jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Rudnickiego. W ceremonii ujawnienia tej monumentalnej sztuki miejskiej, uczestniczyli zarówno bliscy profesora, jak i jego przyjaciele. Wśród nich znalazł się Wilhelm Sasnal – twórca muralu i jednocześnie jeden z najbardziej uznanych współczesnych artystów malarskich.

24 kwietnia, w środę, przy ulicy Rudnickiego 6 miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego pamięci profesora Modzelewskiego. Inicjatorem tego wydarzenia była rodzina zmarłego oraz jego bliscy przyjaciele. Wybór lokalizacji do stworzenia muralu nie był przypadkowy. Przyjaciele profesora zaproponowali ten konkretny budynek, mając na uwadze silny sentyment do tej okolicy. Profesor Modzelewski bowiem, spędzał tam wiele godzin na spacery.

Karol Modzelewski był nie tylko dygnitarzem politycznym o dużej wiedzy i determinacji, ale także historykiem o niewzruszonych przekonaniach. Wizerunek na muralu prezentuje go z charakterystycznym dla niego ciepłym uśmiechem. “Takim właśnie człowiekiem był Karol, bardzo ciepłym. Chciałabym, żeby państwo tak go pamiętali” – podkreśliła Małgorzata Goetz, żona profesora.