Ukraina. Pod innym niebem – ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Od soboty w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać poruszającą wystawę Ukraina. Pod innym niebem. Trzydziestu dwóch twórców ukraińskich w swoich działach ukazuje najcięższe dla nich doświadczenie, jakim jest tocząca się w ich kraju wojna.

Świadectwo artysty

Od stuleci mówi się o wpływie życiowych doświadczeń na pracę twórczą artystów. Jako jednostki wybitnie wrażliwe, takie jak malarze, muzycy, pisarze odczuwają wszelkie akty przemocy niezwykle intensywnie. Upust swoim wewnętrznym rozterkom dają w stwarzanych przez siebie utworach. Nie inaczej stało się w przypadku ukraińskich artystów na początku roku 2021.

Od soboty 05 listopada Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentuje ponad 200 wyjątkowych prac. Tematem ekspozycji są reakcje artystów na barbarzyńskie działania, jakie wojska rosyjskie prowadzą na terenie Ukrainy od ostatnich dni lutego tego roku. Jak mówiła sprawująca kuratele nad wystawą Victoria Burlaka, wystawa ta jest efektem natychmiastowej reakcji. Twórcy nie mogli pozostać obojętni w obliczu tak niespotykanego od dziesięcioleci zła.

Wojna nie tylko przeciw Ukrainie

Burlaka podkreśliła, jak ogromne znaczenie ma zrealizowana w Warszawie wystawa. Jest ona cenna nie tylko ze względu na wysoki poziom zaprezentowanych prac. Najważniejszym zadaniem ekspozycji jest ukazanie prawdy na temat toczącej się za wschodnią granicą Polski wojny. Jak mówiła kurator, Rosja nie wytoczyła wojny jednemu krajowi, ale całej współczesnej cywilizacji. Właśnie to artyści chcą uzmysłowić odwiedzającym wystawę.

Wśród prezentowanych prac pojawiły się różne formy, w tym fotografie, obrazy, rzeźby oraz instalacje. Każda z nich to osobiste świadectwo twórcy, który na własne oczy widział, co wydarzyło się w Mariupolu, Izium czy Buczy. Odbiorcy wystawy mogą zapoznać się z zapleczem wojennym i aktualną codziennością ludności zamieszkującej między innymi we Lwowie i Charkowie.

Wystawa Ukraina. Pod innym niebem jest dostępna dla odwiedzających w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do 12 marca 2023 roku.