Teatr Rampa pomaga uchodźcom – otwarto punkt dla dzieci z Ukrainy

Działający na Targówku Teatr Rampa postanowił wesprzeć uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Swoją ofertę ośrodek kieruje do tych uchodźców, którzy szukają opieki dla swoich dzieci. Pozostawiając pociechy pod opieką wolontariuszy i aktorów rodzice mogą skupić się na załatwianiu najważniejszych spraw urzędowych.

Cztery sceny możliwości

O nowym punkcie dla dzieci z Ukrainy mówił dyrektor Teatru Rampa, Michał Walczak. Jak twierdzi, placówka zawsze miała szczęście do aktywnej społeczności, która skupiała się nie tylko wewnątrz teatru, ale i wokół niego. Dodatkowo wielokulturowość okolicy sprzyja nawiązywaniu przyjacielskich stosunków z każdym, kto na Targówku się pojawi.

Punkt opieki zorganizowano dzięki osobom pracującym w teatrze. Po raz pierwszy dzieci mogły skorzystać z jego oferty 01 marca. W ramach bezpłatnej pomocy pieczę nad maluchami sprawują pedagodzy i animatorzy kultury. Zapewniają oni dzieciom przyjemne spędzenie czasu pod nieobecność rodziców.

Jak zaznaczył dyrektor Walczak, realizacja pomysłu była możliwa dzięki przestrzeni, jaką ma do dyspozycji Teatr Rampa. Przestronne wnętrza i cztery sceny. Takie warunki pozwoliły na organizację przyjaznego miejsca spotkań, w którym obecnie każdego dnia pojawia się około 20 dzieci. Co więcej, od środy 09 marca w ramach swojej działalności punkt w Teatrze Rampa oferuje też naukę języka polskiego dla rodziców.

Nowe pomysły na pomoc i integrację

Dyrektor Michał Walczak wspominał również o kolejnych pomysłach, które mają pomóc w integracji społeczności Targówka z napływającą ludnością ukraińską. Wyraził on przekonanie o wzmocnieniu wielokulturowego rysu społeczności tej dzielnicy, co będzie musiało znaleźć przełożenie na działalność ośrodków kulturalnych tego rejonu, w tym oczywiście kierowanego przez niego teatru. Walczak zaznaczył, że całe przedsięwzięcie, które wynika z obecnie rozgrywających się na Ukrainie wydarzeń, jest ogromnym wyzwaniem. Mieszkańcy stolicy muszą nauczyć się współpracy ze społecznością ukraińską, a przedstawiciele kultury poznać jej potrzeby, by także jej przedstawiciele mogli skorzystać z oferty różnego rodzaju ośrodków nauki i sztuki.

Tych, którzy chcą skorzystać z oferowanej przez Teatr Rampa pomocy, koordynatorzy zachęcają do kontaktu z przedstawicielami punktu. Możliwe jest uzyskanie informacji w językach polskim, angielskim oraz rosyjskim.