Spacer po Warszawie: Urokliwa ulica Płatnicza czeka na odkrycie

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Warszawie, idealnych na spacer, jest ulica Płatnicza. Położona na bielańskim osiedlu Zdobycz Robotnicza, ta urokliwa uliczka o długości niemal 750 metrów, została wyznaczona w latach dwudziestych XX wieku. Początkowo nosiła miano Chełmżyńskiej i zachowała swój niepowtarzalny klimat po dziś dzień.

Wzdłuż ulicy można podziwiać niskie domki w stylu dworkowym, które powstały według projektów Janusza Dzierżawskiego dla pracowników Zakładów Amunicyjnych “Pocisk”. Część z nich utrzymana jest w pierwotnym stanie, inne zaś zostały odnowione i zmodyfikowane.

Warto również zwrócić uwagę na budynek pod numerem 59, gdzie przez prawie dwie dekady mieszkała słynna polska artystka Kora, aż do swojej śmierci. Na cześć pamięci wokalistki na fasadzie domu umieszczono neon z napisem “Miłość to wieczna tęsknota” – cytatem z utworu “Anioł” z albumu “Derwisz i anioł”, który ukazał się na początku lat 90. XX wieku.

Jednak spacer ulicą Płatniczą szczególnie polecamy podczas wieczornych godzin, gdy oświetlają ją zabytkowe latarnie gazowe – nieodłączny symbol tej niezwykłej ulicy. Przeniesione na Płatniczą z warszawskiego centrum w latach trzydziestych XX wieku, przez długi czas były ręcznie zapalane przez latarnika. Obecnie jednak ich funkcjonowanie zostało zautomatyzowane i włączają oraz wyłączają się samoczynnie.