Smakowanie kultury po sąsiedzku, czyli kolejny TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

Już jutro w środę 22 września rozpocznie się kolejny festiwal, który przybliży mieszkańcom stolicy tradycje kultury żydowskiej. Nie tak dawno jeszcze mogliśmy rozkoszować się rozbrzmiewającymi podczas festiwalu Warszawa Singera słowami poezji i dźwiękami muzyki żydowskiej. Przez kilka dni, aż do niedzieli 26 września, będziemy mogli delektować się innym skarbem – tradycyjną kuchnią żydowską.

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia – edycja Sąsiedzi

Rozpoczynający się jutro festiwal będzie czwartą odsłoną tego wydarzenia, które w tym roku anonsowane jest pod hasłem “Sąsiedzi”. Hasło to stanowi odniesienie do relacji, jakie mamy nie tylko z najbliższymi nam sąsiadami zza ściany, ale też z tymi oddalonymi od nas o wiele kilometrów. Niewątpliwie zachęta do przyjrzenia się łączącym nas więzom nie stanowi tu działania przypadkowego. “Tisz” w języku jidysz oznacza “stół”. W szerszym kontekście oznacza radosny czas spędzony na śpiewie, jedzeniu i piciu przy wspólnym stole. Do tego też właśnie zapraszają nas zarządzający warszawskim Muzeum POLIN – organizatorzy wydarzenia.

Kulinarne osobliwości – kuchenne tradycje mniejszości

Odbywający się w tym roku TISZ Festiwal umożliwi nam spotkanie zarówno ekspertów w dziedzinie kuchni żydowskiej, jak i przedstawicieli mniejszości etnicznych. Wspólny czas spędzony na rozmowach i degustacji tradycyjnych potraw, to doskonała okazja na zdobycie nowych doświadczeń i zapoznanie się z kulturą sąsiadów.

Co nas czeka podczas czwartego TISZ Festiwal?

W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali bogaty program spotkań, które będą obfitowały w rozmowy, rękodzielnictwo i gotowanie. Można będzie też nauczyć się słówek w jidysz. Dzięki spotkaniom online uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z tradycjami sąsiedzkich mniejszości, o których opowiedzą przedstawiciele każdej z grup. Na zainteresowanych czekać będą spacery kulinarne, podczas których odwiedzimy zarówno te tradycyjne, jak i bardziej współczesne ośrodki kuchni żydowskiej.