Sen o Wielkiej Warszawie, czyli Stefan Starzyński i Julian Kulski na wspólnej przechadzce bulwarami – Pomnik Prezydentów Wielkiej Warszawy został odsłonięty

W sobotę 09 października o godzinie 13.00 odsłonięto pomnik, ukazujący sylwetki dwóch prezydentów Warszawy. W pobliżu Arkad Kubickiego przechadzają się pogrążeni w rozmowie Stefan Starzyński i Julian Kulski.

Z inicjatywy syna

Wyobrażająca prezydentów rzeźba autorstwa Pawła Pietrusińskiego powstała z inicjatywy powstańca warszawskiego i pułkownika Wojska Polskiego, Juliana Eugeniusza Kulskiego, syna jednego z uwiecznionych w pracy artysty urzędników państwowych. Polski architekt, żołnierz, profesor architektury, kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nie miał niestety okazji uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia monumentu. Julian Kulski zmarł 12 sierpnia tego roku w Waszyngtonie.

Uroczystość uświetnili specjalni goście

Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i członków władz miejskich, w tym także pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jana Dziedziczaka czy sekretarza miasta stołecznego Warszawy, Włodzimierza Karpińskiego. W wydarzeniu uczestniczyła również wdowa po profesorze Kulskim – Catharine Kulski. Obecny był także prezes działającej na rzecz relacji polsko-amerykańskich Fundacji Kulskich, Małgorzata Bogus.

Nieprzypadkowe miejsce

Oczywiście istnieją powody, dla których wybrano właśnie tę część miasta na upamiętnienie Prezydentów Wielkiej Warszaw. Pierwszym, najbardziej oczywistym, jest źródło inspiracji, za które posłużyło Piotrowi Pietrusińskiemu historyczne zdjęcie. Na fotografii uwieczniono właśnie Komisarza Cywilnego Starzyńskiego i jego zastępcę Kulskiego podczas wspólnego spaceru przy bulwarach wiślanych. Za drugie wyjaśnienie posłużyć może dążenie obu działaczy do wszechstronnego rozwoju stolicy. W tym także przebudowy bulwarów, która bezsprzecznie miała wielki wpływ na wizerunek Warszawy. Warszawy, którą Stefan Starzyński marzył uczynić i ujrzeć wielką.