Przemiana nieczynnego wybiegu dla niedźwiedzi w stolicy: Złota Wyspa

Aktualny kształt zewnętrznego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych, położonego przy al. Solidarności w warszawskim zoo, odsłania złote barwy, które kompletnie odmieniły jego wygląd. Ten nieczynny, ale nadal atrakcyjny dla zwiedzających, obiekt przekształcono w Złotą Wyspę, czyli miejsce spokoju i wytchnienia, dzięki pomysłowi artysty Pawła Althamera. Przeobrażenie tego popularnego miejsca na złotą wyspę spotkało się jednak z mieszanką opinii ze strony mieszkańców Warszawy. Część z nich uważa tę inicjatywę za doskonałe zagospodarowanie przestrzeni, podczas gdy inni krytykują jej koszt i mówią o marnotrawstwie publicznych funduszy.

Mieszkańcy warszawskiej Pragi byli zdumieni, widząc co się dzieje z zaaranżowanym obok nich nieczynnym wybiegiem dla niedźwiedzi brunatnych. W weekend ten znany obiekt zmienił swoje szare skały na złote, dzięki czemu zyskał zupełnie nowy look. Przekształcenie to jest częścią projektu Złota Wyspa, a za malowanie odpowiadali uczestnicy tej inicjatywy.

Projekt Złota Wyspa jest realizowany na terenie dawnego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych, a wszystko to ma miejsce w kontekście prezentowanej w Zachęcie wystawy “Drugiej wiosny nie będzie. Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku”. “Stworzyliśmy ten projekt we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki oraz Muzeum Warszawy” – podkreśliła Aleksandra Łozowska z działu komunikacji społecznej warszawskiego zoo podczas rozmowy z PAP.