Przedłużenie ul. Waliców – droga zamknięta od trzech lat z powodu konfliktu deweloperów

Od trzech lat zamknięta jest krótka arteria miejska, będąca przedłużeniem ulicy Waliców. To dzieło dewelopera, który stworzył tę drogę, lecz do tej pory nie podjął decyzji o jej otwarciu ani przekazaniu w ręce miasta. Ten stan rzeczy jest wynikiem skomplikowanego konfliktu między wspólnikami, prawnymi potyczkami sądowymi i ogromną ilością pieniędzy zaangażowanych w ten proces.

Deweloper odpowiedzialny za budowę wieżowca Mennica Legacy Tower postanowił również wytyczyć nowy odcinek ulicy Waliców, aż do ulicy Prostej. Miało to zapewnić alternatywne połączenie do ulicy Żelaznej. Nowo utworzona droga miała głównie służyć obsłudze biurowca, ale również przewidziano, że będzie pełniła rolę trasy dla lokalnych mieszkańców. W ramach inwestycji przewidziano również chodnik oraz ścieżkę rowerową. Całość przedsięwzięcia obejmowała odcinek o długości około 140 metrów.

Jesienią 2020 roku asfalt został położony, chodnik ułożony, ale ulica pozostała zamknięta. Wówczas wyglądało na to, że otwarcie nowego odcinka ulicy Waliców jest tylko kwestią najbliższej przyszłości. Nic jednak z tego nie wynikło – droga od trzech lat pozostaje nieużytkowana, czekając na lepsze dni. Niestety, nie ma pewności, kiedy nastąpi przełom w tej sytuacji, jeśli w ogóle ma miejsce.