Pożar w Józefowie – ogień strawił jeden ze świdermajerów

W piątkową noc w pobliżu Otwocka doszło do pożaru jednego z budynków mieszkalnych. Z drewniano-murowanego świdermajera ewakuowano 22 osoby. Na miejscu z żywiołem walczyło 18 zastępów straży pożarnej.

Nikt nie został ranny

Jak poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Otwocku Maciej Łodygowski, zgłoszenie o pożarze dotarło do służb w nocy z 25 na 26 lutego około godziny 02.00. Zgłaszający podał, że chodzi o budynek przy ulicy Zawiszy Czarnego w Józefowie. Na miejsce od razu skierowano zastępy strażackie.

Po przybyciu na  miejsce ogień zajął już większość obiektu, a fazę pożar określono jako rozwiniętą. Na szczęście jeszcze przed przybyciem służb strażackich wszystkie osoby, które znajdowały się w budynku, zostały ewakuowane. Dzięki sprawnej akcji nikt nie został poszkodowany.

Świdermajer do rozbiórki

Niestety, w wyniku wydarzeń weekendowej nocy, józefowski świdermajer spłonął doszczętnie, a zamieszkujący go do tej pory lokatorzy stracili cały swój dobytek. Burmistrz Józefowa, Marek Banaszek, potwierdził podjęcie działań, których celem było zapewnienie dla ofiar pożaru lokali zastępczych. Podkreślił on również, jak ważna będzie też sąsiedzka pomoc.

W związku z całkowitym zniszczeniem obiektu przy ulicy Zawiszy Czarnego postanowiono o rozbiórce spalonego budynku. Jest to niewątpliwie ogromna strata przede wszystkich dla zamieszkujących w tym miejscu osób. Jednak nie sposób nie wspomnieć, jak wartościowe pod względem historycznym są otwockie świdermajery.

Drewniana zabudowa letniskowa pochodząca z przełomu XIX i XX wieku to wyjątkowa atrakcja dla wszystkich miłośników architektury i historii regionu. Niedawno informowaliśmy o decyzji umieszczenia kilku otwockich obiektów na liście obiektów chronionych.