Potencjalne ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie: konsultacje społeczne ruszają

Warszawa może zdecydować się na ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, a decyzja w tej sprawie może być podjęta przez mieszkańców miasta. Pomimo odrzucenia w przeszłości pomysłu nocnej prohibicji przez Radę Warszawy i Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, temat ten ponownie zyskuje na znaczeniu. W ramach procesu demokratycznego, ratusz uruchamia konsultacje społeczne, które mają na celu poznanie opinii mieszkańców na ten temat. Konsultacje te ruszą tuż po długim weekendzie majowym, 6 maja.

Podczas ostatnich wyborów, pomysł ograniczenia sprzedaży alkoholu nocą został odrzucony przez Radę Warszawy. Klub KO, który posiadał (i nadal posiada) większość w radzie miejskiej, nie był zwolennikiem tego pomysłu. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, również wyraził swoje przeciwność wobec nocnej prohibicji. Argumentował on, że jest to rozwiązanie trudne do egzekwowania i nieskuteczne w rozwiązywaniu problemu alkoholizmu.

Jednak pomimo tych przeciwności, temat nocnej prohibicji nie zniknął z radaru mieszkańców stolicy. Według Barometru Warszawskiego, badania opinii publicznej dotyczącego miasta, 60% mieszkańców Warszawy uważa, że ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych jest możliwe do wprowadzenia. W odpowiedzi na te wyniki, Trzaskowski zdecydował się na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Jak stwierdził urząd miasta, konsultacje będą okazją do sprawdzenia poparcia warszawiaków dla takiego rozwiązania. Dodatkowo, zwolennicy zakazu zostaną zapytani o preferowane godziny jego obowiązywania oraz obszar miasta, który powinien być objęty takim ograniczeniem.