Poszukiwany za oszustwa podatkowe zatrzymany na lotnisku Chopina

Na warszawskim Okęciu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali poszukiwanego listami gończymi mężczyznę.

Uciekał przez trzy lata

Do zwieńczonej sukcesem akcji funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doszło 24 sierpnia 2022 roku. Na lotnisku zatrzymano mężczyznę, który był odpowiedzialny za liczne przestępstwa podatkowe. Jak wynika z informacji, których udzielił mediom reprezentujący ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, zatrzymany kontrolował działalność zagranicznych spółek, tworzących swoistego rodzaju karuzelę podatkową. Mężczyzna wymykał się organom ścigania od września 2019.

Fikcyjne transakcje

Żaryn opisał w skrócie, na czym polegała rola kontrolowanych przez zatrzymanego spółek. Figurowały one jako strony fikcyjnych umów kupna-sprzedaży, których przedmiotem były rzekomo dostarczane przez polskich dostawców maszyny. Za każdą z takich transakcji dostawca otrzymywał zwrot podatku VAT. Po realizacji tego punktu zagraniczna spółka odsprzedawała produkt ponownie do kraju. Jak relacjonował reprezentujący służby Żaryn, działalność grupy, do której należał zatrzymany, doprowadził Skarb Państwa do utraty blisko 22 milionów złotych. Na szczęście, dzięki sprawnej akcji funkcjonariuszy, udało się zapobiec dalszym stratom.

Mężczyzna usłyszał zarzuty

Zatrzymanego 24 sierpnia na lotnisku poszukiwano kilkudziesięcioma listami gończymi oraz czerwoną notą Interpolu. Po ponad dwóch latach ucieczki usłyszał w końcu zarzuty. Mężczyzna odpowie między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, posługiwanie się dokumentami stwierdzającymi nieprawdę oraz usiłowanie wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT, których łączną kwotę oszacowano na blisko 9 milionów złotych.

Mężczyzna zatrzymany przez ABW przebywa obecnie w areszcie śledczym. Prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach pozwoliło na przedstawienie zarzutów kolejnym 60 osobom.