Dom kultury na Żoliborzu – przygotowano dwie koncepcje

O podpisanej umowie na budowę nowego domu kultury władze Żoliborza informowały w drugiej połowie czerwca tego roku. Wykonawca miał zaproponować dwie koncepcje, które następnie ocenią mieszkańcy dzielnicy. Obie wizje są gotowe, radni zapowiadają konsultacje społeczne.

Inwestycja z dawna wyczekiwana..

Na nową siedzibę dla domu kultury mieszkańcy Żoliborza czekali długo. Teraz gdy w niespełna trzy miesiące od podpisania umowy wykonawca przedstawił dwie koncepcje dla placówki, burmistrz dzielnicy zaprasza społeczność do zapoznania się z projektami. Nowa siedziba żoliborskiego domu kultury będzie się mieścić w budynku zlokalizowanym przy ulicy Śmiałej 21. Nieruchomość o całkowitej powierzchni 1485 metrów kwadratowych dzielnica przejęła od firmy Veolia.

Na temat przyszłej działalności domu kultury wypowiadał się burmistrz dzielnicy Żoliborz, Paweł Michalec. Zapowiedział on, że jako najdłużej wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, dom kultury będzie w pełni poświęcony właśnie lokalnej społeczności. W związku z tym nie ma mowy o pominięciu opinii, jakie na zaproponowane warianty mają główni zainteresowani.

Koncepcja dla Żoliborza

O tym, jak nowy dom kultury wyobraża sobie realizujący zamówienie architekt Radosław Guzowski, rada dzielnicy informowała w swoim komunikacie. Pierwszy pomysł zakłada minimalną ingerencję w obecny kształt obu nieruchomości. Jednokondygnacyjny budynek pełnić ma funkcję pracowni z piecem do wypalania ceramiki. Tam nie planuje się żadnych zmian w obrębie budowli.

Podobnie bez zmian pozostanie pochodząca z lat 70. i 90. konstrukcja pierwszej kondygnacji większego obiektu. Rozbudowie ulegnie jedynie kondygnacja piętrowa, co jest wynikiem obecnych przepisów budowlanych. Zmiana ta zaowocuje zwiększeniem powierzchni użytkowej do 634,7 metrów kwadratowych.

W tym budynku pojawią się między innymi studio nagrań, przebieralnie, sanitariaty. Niewielki dziś hol ma zyskać dodatkową przestrzeń, którą dziś zajmuje scena kinowo-teatralna wraz z garderobą. W przyszłości ma ona posłużyć do organizacji koncertów, spotkań z autorami, a także warsztatów tanecznych. Na piętrach zaplanowano pokoje administracyjne oraz wielofunkcyjne pracownie.

Spektakle pod gołym niebem

Druga koncepcja wiąże się już ze znaczną ingerencją w obecny kształt kompleksu. Zakłada ona bowiem połączenie budynku piętrowego z parterowcem. Ten z kolei powiększony i podwyższony ma pomieścić salę teatralno-kinową, a także miejsce do organizacji zajęć ruchowych. Głównym punktem projektu jest utworzenie niezadaszonego dziedzińca, który pozwoli na organizację plenerowych spektakli w sezonie letnim.

Warto wspomnieć, że zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego wariantu, wykonawca postawił na proekologiczne i energooszczędne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne.