Pobiegli dla uczczenia niepodległości

W Warszawie odbył się kolejny bieg. Tym razem okazją do aktywnego świętowania był 11 Listopada. Na starcie 32. Biegu Niepodległości stanęło ponad 10 tysięcy uczestników, którzy właśnie w ten sposób postanowili uczcić 104 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.

Start o symbolicznej godzinie

11 listopada to niezwykle ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapy Europy. Rocznica tego doniosłego wydarzeniu jest uroczyście obchodzona przez władze oraz obywateli. Jednak oficjalne części obchodów Dnia Niepodległości to nie wszystko, do czego ogranicza się przynajmniej część obywateli naszego kraju.

W piątek o godzinie 11.11 wielotysięczny tłum biegaczy odzianych w białe i czerwone koszulki ruszył ulicami Warszawy, by pokonać 10-kilometrową trasę. Podążając Aleją Jana Pawła II w kierunku centrum, sportowcy minęli siedzącego w przedwojennej limuzynie sobowtóra marszałka Józefa Piłsudskiego. Po tym spotkaniu pozostało im już tylko walczyć o pierwsze miejsca w liczącym 10 kilometrów wyścigu.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta

Podczas wydarzenia nie zabrakło oczywiście przedstawicieli miejskiego ratusza. Przed startem do zawodników zwróciła się wiceprezydent Warszawy, Renata Kazanowska. Jak mówiła, dziś, gdy wszyscy śledzimy losy toczącej się za wschodnią granicą wojny, lepiej rozumiemy, jak krucha jest wolność. Tym bardziej, jak mówiła wiceprezydent, powinniśmy dołożyć starań by utrzymać swoją niezależność i doceniać możliwości, jakie nasza wolność przed nami otwiera.

Przed sygnałem startu głos zabrał również dyrektor Fundacji Maraton Warszawski, Marek  Tronina. Jak zaznaczył, bieg nie jest tylko wydarzeniem o charakterze sportowym, ale przede wszystkim sposobem na oddanie hołdu tym, którzy poświęcili dla przyszłych pokoleń własne życie.

Tegoroczny Bieg Niepodległości to już 32. odsłona tego wydarzenia. Jak wiele innych imprez cyklicznych, bieg powrócił do stolicy po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Było to ostatnie w tym roku wydarzenie, które zamknęło Triadę Biegową Zabiegaj o pamięć.