Meczu z Chile na Stadionie Narodowym nie będzie

Polska drużyna szykuje się do jednego z ważniejszych spotkań. 16 listopada na Stadionie PGE Narodowym piłkarze mieli zmierzyć się z reprezentacją Chile. Choć plany co do samego spotkania się nie zmieniły, konieczne było przeniesienie jego lokalizacji. Coroczna kontrola obiektu wykazała bowiem niebezpieczną wadę konstrukcyjną.

Stadion wyłączony z użytku

Mecz z reprezentacją Chile miała być ostatnim ważnym spotkaniem poprzedzającym wyjazd Polaków na Mundial. Do wydarzenia miało dojść na największym sportowym obiekcie stolicy, Stadionie PGE Narodowych. Plany te niestety zniweczyły wyniki przeprowadzonej w ostatnim czasie kontroli obiektu.

Jak tłumaczył prezes Stadionu PGE Narodowego Włodzimierz Dola, ostatni przegląd dotyczył między innymi konstrukcji stalowych. W ich przypadku na taką kontrolę, ze względu na ilość tworzących konstrukcje elementów, trzeba przeznaczyć około miesiąca. Właśnie w trakcie takiego przeglądu odkryto rysę na jednym ze stalowych elementów. Administrator stadionu nie zlekceważył tej informacji i natychmiast przystąpił do zbadania uszkodzenia.

Niestety, dokładniejsze testy, które przeprowadzono w ostatni czwartek, ujawniły pęknięcie w konstrukcji. Wspierający zespół inspekcyjny projektant konstrukcji dachu oraz jego wykonawca wydali rekomendację tymczasowego, lecz natychmiastowego wyłączenia obiektu z użytku.

Polska zagra z Chile na stadionie Legii

Jak wyjaśniał Dola, wykryta wada konstrukcyjna jest na tyle poważna, że nie było wątpliwości co do tego, jakie kroki należy podjąć. Administracja stadionu oraz organizatorzy spotkania zdecydowali o zmianie lokalizacji nadchodzącego wydarzenia. Mecz reprezentacji kraju z drużyną Chile odbędzie się na stadionie Legii Warszawa.

Co ciekawe, w chwili oddawania stadionu do użytku, żywotność całego obiektu szacowano na około 50 lat. Jak jednak tłumaczył prezes Włodzimierz Dola, poszczególne elementy mają indywidualne okresy gwarancji. W przypadku dachu okres ten minął 30 kwietnia tego roku. Dola zapewnił, że przeprowadzona przed tą datą kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości.