Jak przechowywać rower w domu? Sprawdź nasze wskazówki

Regularna jazda na rowerze przynosi wiele korzyści dla zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Z pewnością warto więc zainwestować w dobry rower i korzystać z niego wówczas, gdy jest to możliwe. Trzeba jednocześnie pamiętać o ważnej kwestii, jaką jest przechowywanie roweru. Co zrobić, gdy nie ma się dużo wolnego miejsca do dyspozycji? Warto wykorzystać akcesoria i dodatki, które umożliwiają wygodne przechowywanie roweru na niewielkiej powierzchni.

Przechowywanie roweru w domu – kilka ważnych zasad

Chociaż dostępne  są akcesoria, dzięki którym można wygodnie przechowywać rower nawet w niewielkim mieszkaniu, wciąż wiele osób nie dba o tę kwestię. Warto mieć świadomość, że pozostawianie roweru na balkonie, pod blokiem lub na tarasie może go uszkodzić. Przechowywanie jednośladu na dworze zwiększa także ryzyko, że zainteresuje się nim złodziej.

Odpowiednie dbanie o rower sprawia, że pozostaje on w dobrej formie przez wiele lat. Jeśli rezygnujesz z jazdy na rowerze w sezonie zimowym, pamiętaj, aby przygotować jednoślad na przerwę. Szczególnie ważne jest usunięcie błota i zabrudzeń z kół oraz ramy, należy także wytrzeć łańcuch do sucha. Aby zabezpieczyć ruchome elementy, trzeba nasmarować je środkiem, który zabezpiecza przed korozją.

Jeśli chodzi o przechowywanie roweru, trzeba wspomnieć o kilku miejscach, w których nie należy pozostawiać jednośladu:

  • Niezabezpieczona piwnica
  • Klatka schodowa
  • Taras przy domu jednorodzinnym

Przechowywanie roweru – zabezpiecz ścianę i podłogę

Najlepszym miejscem na przechowywanie roweru jest pomieszczenie w domu lub w mieszkaniu. Jednoślad można ustawić w pozycji pionowej, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się dobre przygotowanie, czyli zabezpieczenie ściany oraz podłogi. W przypadku ścian można postawić na farbę, która jest odporna na szorowanie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie stylowej tapety, dzięki czemu dodatkowo zyskuje się ozdobę pomieszczenia. Warto wspomnieć, że położenie tapety dobrej jakości to nic trudnego ani czasochłonnego. Jak zabezpieczyć podłogę? Czynność ta również jest łatwa. Wystarczy położyć kawałek antypoślizgowej maty i gotowe.

Przechowywanie roweru w domu – przydatne akcesoria

Każdy, kto chce przechowywać rower w odpowiedni sposób, może skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to zastosowanie wieszaka rowerowego, drugie zaś polega na wykorzystaniu stojaka. Wieszak sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli do dyspozycji jest niewiele miejsca. Stojak zaś to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz przechowywać swój jednoślad na przykład w przydomowym garażu lub dobrze zabezpieczonej piwnicy. Oto kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać:

  • Korzystaj ze sprawdzonej oferty – dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo domowników, ścian i podłogi, a także swojego roweru. Jedynie wieszak lub stojak dobrej jakości jest odpowiednim wyborem. Świetnym przykładem miejsca oferującego niezawodne akcesoria jest sklep rowerowy Warszawa Targówek, który działa na rynku od lat.
  • Przestrzegaj wskazówek producenta – wszystkie najważniejsze informacje na temat montażu i obsługi wybranego stojaka lub wieszaka na rower znajdziesz w instrukcji. Należy jej przestrzegać, aby produkt spełniał dobrze swoje zadanie.
  • Sprawdź opinie na temat wybranego produktu – warto to zrobić niezależnie od tego, czy wybierasz wieszak, czy stojak na rower.

Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich poradach i wskazówkach zawartych w tym artykule, na pewno uda Ci się zadbać o przechowywanie roweru. Dzięki temu Twój jednoślad będzie bezpieczny i posłuży dobrze przez wiele sezonów.