Planowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Branickiego i Sarmackiej w Wilanowie – przetarg otwarty

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) rozpoczął proces przetargowy dotyczący instalacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej, zlokalizowanym na terenie Wilanowa. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 2,5 miliona złotych. Władze drogowe mają nadzieję, że prace konstrukcyjne przy nowym systemie oświetleniowym będą mogły ruszyć już w nadchodzącą wiosnę.

Jak wyjaśnia ZDM, mimo istniejącego tam ronda, wprowadzenie sygnalizacji świetlnej jest niezbędne na tym skrzyżowaniu. Przyczynia się do tego między innymi fakt wzmożonego ruchu drogowego, który nastąpił po uruchomieniu Południowej Obwodnicy Warszawy.

Po inauguracji Południowej Obwodnicy Warszawy, ulica Branickiego uległa znaczącym zmianom. Obejmują one otworzenie nowego odcinka drogi, który umożliwia zjazd z trasy ekspresowej tuż przed tunelem i łączy obszar Wilanowa z Ursynowem. Dodatkowo, droga ta zapewnia połączenie z ulicą Przyczółkową. Wszystko to przyczynia się do intensyfikacji ruchu na ulicy Branickiego, co z kolei wymaga wprowadzenia sygnalizacji świetlnej – tłumaczą specjaliści od drogownictwa.

Instalacja systemu oświetleniowego na tym skrzyżowaniu jest również konieczna ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa dla pieszych. Audyt przejść dla pieszych przeprowadzony w latach 2016-2020 wykazał, że przejścia przez ulicę Branickiego oceniono na 1, 2, 3 i 3, natomiast te przez ulicę Sarmacką na 2, 2 i 2.