Orlenie plamiste – nowi mieszkańcy warszawskiego zoo

Od kilku dni Warszawski Ogród Zoologiczny może pochwalić się kolejnymi niezwykłymi mieszkańcami. W akwarium na terenie zoo można obserwować dwóch przedstawicieli gatunku płaszczek – orlenie plamiste.

Okazy z Niderlandów

Dwaj przedstawiciele gatunku orleń plamisty pojawiły się w Warszawie 10 sierpnia. Wtedy to zakończyła się ich podróż z Brugers’ zoo w Holandii. Jak tłumaczyli pracownicy ogrodu, transport zwierząt był nie lada wyzwaniem, musiały one bowiem być nieustannie w ruchu. W związku z tym konieczne było zapewnienie im ciągłej cyrkulacji wody w zbiorniku transportowym.

Równie ważne było przygotowanie akwarium na przyjęcie orleni. Warunki w ich nowym domu musiały być niemalże identyczne z tymi, w jakich zwierzęta podróżowały. Na szczęście, jak poinformowało warszawskie zoo, cały proces przebiegł bez najmniejszych problemów i zakończył się pełnym sukcesem.

Orlenie na pokaz

Zwierzęta, które zamieszkały ostatnio w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, to dwa samce. Starszy z nich ma dwa lata i waży około 20 kilogramów. Młodszy to jego roczny kolega o wadze 10 kilogramów. Z uwagi na ich wiek, można spodziewać się, że oba egzemplarze jeszcze nieco podrosną. Dorosłe osobniki orlenia plamistego mierzą nawet do 1,5 metra średnicy, a masa ciała może wynosić do 30 kilogramów.

Po długiej podróży zwierzęta przez kilka dni oswajały się z nowym otoczeniem. Od wtorku 16 sierpnia odwiedzający zoo mogą podziwiać je w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni.

Tym, których chcą wiedzieć więcej na temat życia stworzeń wodnych, zachęcamy do zapoznania się z artykułami na poświęconych tej tematyce serwisach.