Okulista dziecięcy Warszawa: jak wybrać dobrego okulistę, kiedy udać się z dzieckiem na wizytę

Osoba szukająca okulisty dziecięcego w Warszawie, bez problemu znajdzie dobrego specjalistę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli mamy dzieci, powinniśmy odwiedzać z nimi okulistę regularnie, gdyż tylko wówczas mamy szansę na wczesne wykrycie ewentualnej wady wzroku.

Okulista dziecięcy w Warszawie – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Jeżeli chcemy udać się z dzieckiem do okulisty, powinniśmy poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrego specjalisty. Jeśli mieszkamy w Warszawie, mamy do wyboru wiele gabinetów okulistycznych. Przed umówieniem się na wizytę dobrze jest sprawdzić czy dany lekarz specjalizuje się w pracy z dziećmi. Koniecznie upewnijmy się jakie opinie na temat tego specjalisty mają inni rodzice (sprawdzone opinie na temat wybranego okulisty można znaleźć w serwisach takich jak na przykład Znany Lekarz).

Podczas wizyty dobrze jest obserwować jakie relacje z dzieckiem nawiązuje okulista (nie każdy ma w sobie wystarczająco dużo cierpliwości, żeby współpracować z dziećmi), czy dziecko czuje się w jego towarzystwie swobodnie i bezpiecznie.

Dlaczego powinniśmy regularnie badać wzrok naszego dziecka?

Regularne badanie wzroku dziecka to inwestycja w jego przyszłość. W przypadku małych dzieci wykrycie wady wzroku lub choroby oczu jest trudne, gdyż młody człowiek zazwyczaj nie jest w stanie powiedzieć rodzicom co mu dolega. Zaniedbania w tym zakresie mogą mieć katastrofalne skutki. Dzieci, które nie widzą prawidłowo mają problemy z nauką, mogą zostać niesprawiedliwie ocenione przez nauczycieli i rówieśników.

Warto dodać, że choroby narządu wzroku wykryte we wczesnym dzieciństwie są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. W przypadku osób dorosłych proces leczenia jest długotrwały i nie zawsze zakończony sukcesem.

Jakie sygnały powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty?

Są sygnały, które powinny skłonić nas do niezwłocznego kontaktu z okulistą. Gdy widzimy, że nasze dziecko czyta książeczki z bardzo bliskiej odległości, może to oznaczać, że ma dużą wadę wzroku. Alarmujące dla rodziców powinny być objawy zeza, częste mrużenie i przecieranie oczu, siadanie blisko telewizora, trudności z nauką czytania, niechęć do oglądania książeczek czy rysowania.

Okulary dla dziecka

W przypadku stwierdzenia wady wzroku u dziecka, okulista najczęściej zaleca noszenie okularów. Okulary są dobrym wyborem w przypadku dzieci małych, a także dzieci mających problemy z częstymi infekcjami narządu wzroku. Możemy kupić dziecku zwykłe okulary korekcyjne do noszenia na co dzień, a także korekcyjne okulary przeciwsłoneczne na lato. Gdy dziecko chodzi na basen, nie zapomnijmy o zakupie korekcyjnych okularów basenowych.

Jeżeli nasze dziecko ma opory przed noszeniem okularów, możemy spróbować przekonać go do nich. W wielu wypadkach sprawdza się umożliwienie dziecku wyboru atrakcyjnych oprawek.

Kiedy zdecydować się na soczewki kontaktowe?

Okulary są wygodne, jednak nie sprawdzają się w każdej sytuacji. Jeżeli dziecko chodzi na zajęcia sportowe, powinniśmy kupić mu soczewki kontaktowe. Noszenie okularów, zwłaszcza podczas uprawiania sportów zespołowych może być niebezpieczne. Uderzenie piłką osobę w okularach może mieć katastrofalne skutki.

Część dzieci i nastolatków nie toleruje swojego wizerunku w okularach. Pamiętajmy, że dla młodych ludzi wygląd jest szalenie ważny. Jeżeli nasze dziecko czuje się w okularach źle, nie należy go do nich zmuszać. Obecnie mamy możliwość zakupu soczewek kontaktowych do wielokrotnego noszenia w bardzo przystępnych cenach.