Fotografia biznesowa inwestycją w przyszłość

Profesjonalna fotografia biznesowa pomogła w rozwoju kariery wielu osobom. Dzięki pomocy dobrego fotografa możemy stworzyć wizerunek eksperta w swojej branży, co ma ogromne znaczenie w dobie Internetu. Czym charakteryzuje się dobra fotografa biznesowa? Gdzie zorganizować sesję biznesową i jak się do niej przygotować?

Zdjęcie: Michał Świderski Fotografia Biznesowa: Krzysztof Zaleski

Czym jest fotografia biznesowa i co ją odróżnia od zwykłej fotografii?

Fotografia biznesowa to fotografia przeznaczona specjalnie dla biznesu. Należy podkreślić, że w zdjęciach biznesowych chodzi o coś więcej niż przedstawienie nas w formalnym stroju. W przeciwieństwie do zwykłej fotografii, która ma za cel oddać naszą powierzchowność w atrakcyjny sposób, zadaniem fotografii biznesowej jest stworzenie wizerunku profesjonalisty w swojej branży. Fotografia biznesowa nie jest jednak oszustwem – ma ona wydobywać z nas cechy, które już posiadamy, a nie próbować zmylić odbiorcę. Na fotografii biznesowej liczy się każdy szczegół – nasza postawa, ubiór, mimika, fryzura, a nawet drobne akcesoria. Jeżeli któreś z tych elementów nie będą ze sobą współgrały – zdjęcie wyda się niewiarygodne. Żeby zrobić dobrą fotografię biznesową potrzebne są umiejętności techniczne, wiedza i doświadczenie (dlatego nawet młodym, uzdolnionym fotografom bardzo trudno jest zrobić profesjonalne zdjęcie biznesowe).

Gdzie zorganizować sesję biznesową?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można zorganizować sesję biznesową. Nie ma tu żadnych sztywnych reguł. Część osób wybiera zdjęcia w studiu fotograficznym, inni decydują się na plener (może być to park, kawiarnia na mieście, ulica, plaża, itp.). Pamiętajmy, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zdjęcia w plenerze są świeże i niebanalne, jednak zawsze istnieje ryzyko załamania pogody i konieczności ich przełożenia. Sesja w plenerze nie jest dobrym pomysłem, gdy zależy nam na sfotografowaniu większej ilości osób (trzeba wówczas liczyć się z koniecznością dojazdów, spóźnień, przerywania pracy). Z kolei zdjęcia w biurze, w którym pracujemy mogą wydawać się nudne. Jednocześnie eliminują ryzyko opóźnień i przerw w pracy. Fotografowani pracownicy również czują się pewniej, gdy sesja odbywa się w miejscu, które znają.

Jak wyglądają przygotowania do sesji biznesowej?

O wszystkich niezbędnych przygotowaniach do sesji zdjęciowej poinformuje nas fotograf, z którym rozpoczniemy współpracę. Podczas pierwszego spotkania dowiemy się między innymi jak pozować, żeby wychodzić na zdjęciach jak najkorzystniej.

W ramach przygotować powinniśmy się dobrze wyspać. Możemy być bowiem pewni, że wszystkie ślady zmęczenia będą widoczne na zdjęciach. Jeżeli chcemy, żeby naszym makijażem i fryzurą zajął się zespół specjalistów współpracujący z fotografem, powinniśmy wcześniej to uzgodnić.

Bardzo ważne jest, żeby strój do zdjęć był perfekcyjnie wyprasowany (wszystkie zagniecenia, nawet te, które trudno dostrzec na żywo na zdjęciach będą widoczne). Jeżeli chcemy, możemy pozować do zdjęć w okularach. Należy jednak zdjąć soczewki kontaktowe, gdyż oczy w nich wyglądają na fotografiach nienaturalnie.

Ile zapłacić za zdjęcia biznesowe?

Wiele osób zastanawia się ile zapłacić za fotografie biznesowe. Niektórzy uważają, że gdy zamówią mniej zdjęć, cena powinna być niższa. Niestety tak to nie działa. Decydując się na fotografię biznesową płacimy za jej efekty, które są wynikiem wiedzy i umiejętności fotografa, a nie za ilość zdjęć. Niezależnie od tego czy ostatecznie zdecydujemy się na 2 zdjęcia czy na 20 – cena będzie stała.