Odkrycie na placu budowy – na terenie szkoły odkryto niewybuch

Podczas prac budowlanych prowadzonych na terenie jednej z warszawskich szkół robotnicy natrafili na niewybuch. Z budynku szkoły ewakuowano wszystkich uczniów i pracowników placówki.

Wykopali pocisk z okresu II wojny światowej

Do tego niecodziennego znaleziska doszło w poniedziałek 21 lutego. Pracujący przy budowie boiska przy Szkole Podstawowej numer 257 im. prof. Mariana Falskiego na Białołęce robotnicy natknęli się na sporych rozmiarów pocisk. Po odkryciu artefaktu natychmiast zarządzono ewakuację wszystkich znajdujących się na terenie placówki osób i zawiadomiono Komendę Rejonowej Policji Warszawa VI.

Policja zabezpieczyła teren

Przebieg zdarzeń zrelacjonowała komisarz Paulina Onyszko. Według jej słów informacja o znalezisku dotarła na komisariat niewiele po godzinie ósmej rano. Ze słów zgłaszających wynikało, że podczas prowadzonych prac budowlanych na terenie szkolnego boiska wykopano niewybuch. O ewakuacji zadecydowała dyrekcja szkoły, która zawiadomiła rodziców młodszych dzieci o konieczności ich odbioru. Uczniów starszych klas zwolniono natomiast do domów.

Jak z kolei przekazała rzecznik prasowa Stołecznej Komendy Policji Małgorzata Wersocka, funkcjonariusze przybyli na miejsce natychmiast zabezpieczyli niebezpieczną strefę, nie dopuszczając do tego, by w jej obrębie znalazły się przypadkowe osoby. Wezwano również grupę saperską, która miała umożliwić bezpieczne wydobycie i usunięcie pocisku z ziemi.

Wydobyto pocisk o wielkości 50 centymetrów

Jak poinformowała komisarz Onyszko, grupa saperska zjawiła się na miejscu około południa i z powiedzeniem zabezpieczyła niewybuch. Pocisk następnie wywieziono z terenu szkoły. Jak się okazało potwierdziły się prawdopodobnie początkowe przypuszczenia, iż odkryty pocisk to pozostałość po działaniach wojennych z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Rozmiar znaleziska wynosiła około 50 centymetrów.

Wykopany na terenie szkoły niewybuch to niejedyne odkrycie tego typu. Podobne sytuacje, przypominające o tragicznych wydarzeniach poprzedniego stulecia, mają miejsce na terenie całego kraju. Dochodzi do nich najczęściej właśnie podczas różnego rodzaju prac budowlanych czy remontów prowadzonych w obrębie dróg.