Nowy park w Miasteczku Wilanów. W planach ogród różany i magnolia

Nowa roślinność i nowe przestrzenie pojawią się w Miasteczku Wilanów. Dotychczasowy trawnik, który rozdziela jezdnie Osi Królewskiej, już wkrótce zastąpi mały park. O podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji projektowo-wykonawczej władze dzielnicy poinformowały w połowie września.

Nowa wizja dla Wilanowa

Ponad 100 nowych drzew, atrakcyjne byliny, urokliwe krzewy. Taką wizję dla nowego parku Miasteczka Wilanów przygotowali radni. Zarezerwowane w budżecie dzielnicy środki pozwolą na zagospodarowanie mało atrakcyjnej dziś przestrzeni między aleją Rzeczypospolitej a ulicą Sarmacką. O szczegółach projektu opowiadała reprezentująca ratusz Wilnowa Małgorzata Cecherz.

Według zaprezentowanego przez radnych planu nowy park nie będzie jednolitą przestrzenią zieleni. W obrębie obiektu znajdzie się bowiem siedem mniejszych, uniwersalnych, lecz zróżnicowanych pod względem klimatu i formy architektonicznej wnętrz. Zdaniem Cecherz będzie to miejsce, które zapewni przestrzeń do spotkań zarówno młodzieży, jak i starszym mieszkańcom osiedla i pozwoli na pogłębienie sąsiedzkich więzi.

W zgodzie z naturą

Reprezentująca dzielnicę Cecherz podkreśliła, iż odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji parku projektant zdecydowanie postawił na wykorzystanie naturalnych materiałów. O proekologicznym nastawieniu świadczyć ma między innymi pozostawiający niski ślad węglowy budulec. Także roślinność została dobrana w taki sposób, by wpływała korzystnie na lokalny mikroklimat.

Według wyliczeń zieleń obejmie 80 procent powierzchni nowego obiektu. Na żwirowe ścieżki i place przeznaczono jedynie 7 procent terenu. W ich ramach powstanie kilka zróżnicowanych tematycznie placów, między innymi plac seniorów z ogrodem różanym, plac gier towarzyskich, czy plac samotnika. Przewidziano również utworzenie specjalnej strefy co-workingowej oraz miejsce spotkań sąsiedzkich.

Ważnym elementem parku będzie niewielki otwarty na plac, w którego centrum rozkwitnie okazała magnolia. Pojawienie się tej rośliny to oczywiście nawiązanie do magnolii, która dziś prezentuje się na dziedzińcu wilanowskiego pałacu.