Ile kosztuje ubezpieczenie ubezpieczenie OC w Warszawie?

Składka ubezpieczeniowa jest niezbędna dla właścicieli pojazdów, zarejestrowanych w Polsce. Za brak ważnego ubezpieczenia OC grożą surowe kary, natomiast w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku, w wyniku którego zniszczeniu ulegnie pojazd, a uczestnicy zdarzenia doznają urazów, właściciel pojazdu będzie zobligowany do poniesienia kosztów. W przypadku, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy OC sprawa trafia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który poprzez dowolne towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca równowartość kosztów. Właściciel pojazdu, będący często kierowcą zobligowany jest do poniesienia kosztów. Czy zakup ubezpieczenia OC w Warszawie to znaczny wydatek? 

Ubezpieczenie OC Warszawa-ile zapłacisz za posiadanie samochodu w stolicy?

Posiadanie samochodu warunkuje zakup obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczenie OC w Warszawie, będącej stolicą kraju ma bezpośredni związek z przeliczeniem ilości mieszkańców na ilość stłuczek, które przydarzają się w ciągu roku. W stolicy notuje się ponad 25000 stłuczek przy blisko dwóch milionach mieszkańców. To oznacza, że Warszawa jest miastem o jednym z najdroższych OC, wyliczanych przeciętnie dla właścicieli pojazdów. Ubezpieczenie OC Warszawa średnio przy podstawowej składce może wynieść między 800, a nawet 1000 zł w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, które przygotuje da Ciebie ofertę. Obowiązkowe OC to podstawowa składka, obejmująca sama odpowiedzialność cywilną, bez usługi assistance, ubezpieczenia AC oraz dodatkowych benefitów, ujawniających swoją moc w razie ewentualnej szkody. Podstawowe ubezpieczenie OC Warszawa nie obejmuje również NNW czyli ubezpieczenia kierowcy i pasażerów samochodu od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie OC w Warszawie-kiedy zapłacisz mniej?

Wysokość składki ubezpieczeniowej OC wiąże się z koniecznością wyliczenia jej na podstawie danych właściciela pojazdu, głównego kierowcy oraz danych technicznych samochodu. Wszystkie te składowe stanowią przesłankę do ustalenia składki OC, która zależna jest od:

  • historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu (lata płatności, ewentualne kolizje, mandaty i punkty karne),
  • doświadczenia-czas posiadania uprawnień do kierowania pojazdami,
  • rocznika samochodu,
  • pojemności jego silnika, mocy i rodzaju paliwa,
  • ilości przejeżdżanych rocznie kilometrów,
  • sytuacji rodzinnej właściciela,
  • garażowania/parkowania pod chmurką,
  • rodzaju pojazdu i szczegółowo weryfikowanego modelu.

Niższe OC i ubezpieczenie AC Warszawa

Ubezpieczenie OC w Warszawie jest obowiązkowym elementem posiadania samochodu, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że samo ubezpieczenie OC Warszawa nie pozwoli Ci na pełnię bezpieczeństwa podczas poruszania się w miejskim ruchu. Dla zachowania bezpieczeństwa i spokoju warto podstawową składkę OC poszerzyć o nieobowiązkowe elementy oraz rozważyć zakup ubezpieczenia od kradzieży i na wypadek szkód, powstałych w wyniku eksploatacji lub działania nieprzewidzianych czynników pogodowych. Ubezpieczenie AC może być dodane do podstawowej kwoty ubezpieczenia wraz z assistance oraz NNW, jednak wtedy całkowity koszt rocznej składki ubezpieczeniowej z pewnością wzrośnie. Ubezpieczenie AC pozwala uniknąć ponoszenia kosztów naprawy pojazdu w przypadku kolizji, ale sprawdza się również, jeśli pojazd zostanie skradziony. Jest ono zalecane posiadaczom samochodów nowych, w których naprawy poszczególnych elementów mogą być bardzo kosztowne i często nieopłacalne dla przeciętnego użytkownika samochodu. Polisa OC wraz z AC to wyższa opłata, jednak pozwalająca uniknąć kosztów nieprzewidzianych zdarzeń.